GeriDünya Clinton'ın karnesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton'ın karnesi

ABD Başkanı Bill Clinton'ın 20 Ocak'ta sona erecek sekiz yıllık dönemindeki dış politikasını değerlendiren siyasi gözlemciler, Demokrat Başkan'a en yüksek notu Balkanlar ve Kuzey İrlanda konularında verirken, Clinton, Ortadoğu barış girişimlerinde sınıfta kaldı. Clinton, Kıbrıs ve Irak meselelerini de çözemedi.

1993'te başkan olan Clinton, aslında Ortadoğu barış sürecine iyi bir başlangıç yaparak, İsrail ile Filistinliler arasında aynı yıl imzalanan Oslo Anlaşması'na damgasını vurdu. Ancak daha sonra yapılan girişimler, barış sürecini ileriye götüremedi. Uzmanlara göre Başkan Bill Clinton, bu konudaki en büyük hatasını, yeterli hazırlık yapılmadan ve uygun ortam oluşturulmadan, Temmuz ayında İsrail ve Filistinliler'i Camp David'te bir araya getirmek oldu.

Clinton'ın Balkanlar politikası ise genelde başarılı bulunuyor. Avrupa'nın bir türlü müdahale edemediği Bosna ve Kosova trajedilerinin sonunda ABD'nin askeri müdahalesiyle çözüm yoluna girdiğini hatırlatan uzmanlar, Clinton'ın Balkanlar'da son başarısını da Yugoslavya'da Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in devrilmesiyle elde ettiğini vurguladılar.

Barış yönünde önemli adımlar atıldı. İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu IRA terörü durdururken, Katolikler ve Protestanlar da Clinton'un çabalarıyla ortak yönetim oluşturmada önemli adımlar attılar.

Amerika, Bill Clinton'ın göreve başladığı Ocak 1993'ten daha geri bir konuma düşerken, Irak lideri Saddam Hüseyin, ülkesine uygulanan uluslararası ambargoyu kırma yönünde, özellikle son yıl içinde başarılı oldu.

Kıbrıs'ta ABD'nin çabasıyla Aralık 1999'da BM gözetiminde başlatılan dolaylı görüşmelerde de, kayda değer hiçbir ilerleme sağlanamadı. Başkan Bill Clinton, Türk-Yunan gerginliğinin azaltılmasında iseönemli rol oynadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle