Dünya Haberleri

DÜNYA

  Clinton'den Sezer'e ayrıcalık

  Hürriyet Haber
  02.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD başkanı Bill Clinton, BM Milenyum Zirvesi sırasında, çok az ülkenin lideriyle biraraya gelecek. Clinton'ın görüşeceği 6 liderden biri de Türk Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer. Bu durum, diplomatic kaynaklara gore, 'Clinton'ın Türkiye'ye ve yeni Cumhurbaşkanı'na verdiği önemin açık bir göstergesi.''

  NELER KONUŞULACAK?

  Cumhurbaşkanı Sezer ile Başkan Clinton arasında ele alınabilecek konular arasında, sözde Ermeni soykırımıyla ilgili tasarının Temsilciler Meclisi gündemine getirilmesi çabası, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusunun önemli yer tutabileceği öğrenildi.

  Cumhurbaşkanı Sezer'in Clinton'a, ''Ermeni tasarısının meclisten geçirilmesinin Türkiye-ABD ilişkilerinde derin yaralar açacağını hatırlatabileceği'' ifade ediliyor. Bunun yanı sıra Sezer'in, ''Baku-Ceyhan petrol boru hattına ABD'nin sağladığı siyasal desteğin finansal kaynaklarla desteklenmesi'' talebinde de bulunabileceği belirtildi.

  Zirvede görüşülebilecek bir başka konunun ise helikopter projesi olduğu öğrenildi. Bilindiği gibi Türkiye'nin açtığı taarruz helikopteri ihalesini Amerikan Bell helikopter firması kazanmıştı. Firma ile Türk yetkililerarasındaki sözleşme görüşmelerine bu ayın sonunda başlanacağı ve başkan Clinton'ın bu projeyi desteklediği belirtiliyor.

  İlk aşamada 50 taarruz helikopteri yapımını öngören projenin tamamı gerçekleştiği takdirde helikopter sayısı 145'e kadar çıkacak. Projenin toplam maliyetinin ise 4 milyar dolar olduğu ifade edildi. Ancak helikopterlerin üretilebilmesi için ABD'nin firmaya ihraç lisansı vermesi ve bunun için de dışişleri ve savunma bakanlıklarıyla Kongre'nin onayı gerekiyor. Görüşmede, Irak ve Balkanlar'daki durumun da liderler tarafından ele alınması bekleniyor.

  Cumhurbaşkanı Sezer ile Başkan Clinton arasında, 7 Eylül Perşembe günü ABD'nin BM Daimi Temsilciliği'nde gerçekleşecek ikili görüşmenin yarım saat sürmesi planlandı. Ancak görüşmenin uzaması olasılığı bulunduğu da belirtiliyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı