GeriDünya Clinton'dan Yemen'e sürpriz ziyaret
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton'dan Yemen'e sürpriz ziyaret

Körfez ülkeleri gezisine çıkan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Yemen'e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Clinton, ABD ve Yemen'in ortak El Kaide tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Clinton, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ile yaklaşık iki saat  görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Teröristlerden ve El Kaide'den  kaynaklanan ortak bir tehditle karşı karşıyayız, ancak ortaklığımız terörizmle  mücadelenin ötesine geçiyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, görüşmede sadece kısa dönemli tehditler değil aynı  zamanda Yemen'de kronikleşen yoksulluk, diğer ekonomik ve sosyal sorunlar gibi  uzun dönemli mücadele alanlarına odaklandıklarını belirtti.

Hillary Clinton, Yemen'de faaliyet gösteren militanların ABD için acilen  ilgilenilmesi gereken endişe kaynağı, bu militanların tehditlerini durdurmanın da  ülkesinin önceliği olduğunu kaydetti.

Clinton, başkent Sana'da toplanan sivil toplum üyelerine yaptığı  konuşmada, "Dürüst olmak istiyorum. Bugün Yemen topraklarından faaliyet gösteren,  çoğu Yemenli olmayan, bazıları 'üzgünüm' Amerikan vatandaşları olan teröristler  bulunuyor. Bunlar, ülkemize saldırmaya çalıştı. Bu nedenle bu tehditleri  durdurmak, herhangi bir ülkenin önceliği olabilir ve ABD için böyle" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle