GeriDünya Clinton'a yeni sürprizler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton'a yeni sürprizler

ABD Başkanı Bill Clinton'ın yalan skandalıyla ilgili sıkıntısını ikiye katlayacak ve başını ağrıtacak iki yeni gelişme meydana geldi.

1 - Cumhuriyetçiler Clinton'ın Büyük Jüri'ye verdiği ifadenin video bandını dünya televizyonlarında yayınlatmaya çalışıyor.

2 - Starr raporunun Monica'yla ilgili bölümünün 4.4 milyon dolarlık maliyetini Clinton'ın cebinden ödemesi isteniyor.

Monica Lewinsky ile uygunsuz ilişkisinin en ince detaylarını ortaya koyan raporun yayınlanması üzerine derin yaralar alan ABD Başkanı Bill Clinton, her yeni güne tatsız sürprizlerle uyanıyor.

Clinton'ın cinsel hayatının didik didik edildiği raporu okuyan Cumhuriyeçi Kongre üyeleri, şimdi de Başkan'ın Büyük Jüri'ye verdiği ifadenin görüntüleri kamuoyuna gösterilsin diye bastırmaya başladılar. Cumhuriyetçilerin amacı, Başkan'ın cinsel soruları yanıtlarken nasıl sıkıntı duyduğunu tüm Amerikan halkı önünde sergilemek ve böylelikle Clinton'ın uğradığı zararı maksimum noktaya çıkarmak.

Büyük Jüri'ye yakın hukuk çevrelerinin verdiği bilgiye göre Clinton ifadenin bir bölümünde, cinsel hayatıyla ilgili grafikli sorulara sinirleniyor ve Özel Savcı Kenneth Starr'ın ofisinde görevli savcılara, ‘‘Benim özel hayatıma saldırıyorsunuz’’ diye çıkışıyor.

Cumhuriyetlerin izlediği strateji, Clinton'ın zaman içinde halk nezdinde daha fazla prestij kaybına uğramasını öngörüyor. Sıradan insanların hafta sonunu Kenneth Starr raporunu okuyarak geçirmediğini hesap eden Cumhuriyetçiler, Büyük Jüri önündeki ifadenin televizyonlar tarafından yayınlanması halinde halk arasında daha güçlü bir etki oluşacağını düşünüyorlar.

Demokratlar ise diğer tanık ifadeleri banda alınmadığı için, sadece Clinton'ın ifade kayıtlarının yayınlanması haksızlık olur gerekçesiyle, bandın kamuoyuna gösterilmesine karşı çıkıyor.

Son kamuoyu yoklamalarına göre puan kaybına uğrayan Clinton, herşeye rağmen yüksek desteğe sahip. CBS Televizyonu'nun yaptığı son ankette halkın % 58'i Clinton'ın görevde kalmasını istiyor.

MASRAFLARI ÖDESİN

Clinton'a ikinci sürpriz ise Kenneth Starr raporunun maliyetiyle ilgili. Cumhuriyetçi Partili Alaska Senatörü Frank Murkowski, raporun Monica Lewinsky ile ilgili bölümünün 4.4 milyon dolarlık maliyetini Başkan Clinton'ın ödemesi gerektiğini söyledi. Clinton'ın adaleti oyalayarak soruşturma sürecini gereksiz yere uzattığını belirten Murkowski, ‘‘Eğer bu ülkede adalet varsa, gecikmenin bedeli vergi mükellefleri değil Başkan tarafından ödenmelidir’’ dedi. Bunun üzerine Beyaz Saray Sözcüsü Mike McCurry, ‘‘Zamanı gelince onu da düşünürüz’’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle