Dünya Haberleri

DÜNYA

  Clinton'a Aydınlar Bildirisi

  Hürriyet Haber
  24.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aralarında ünlü yazar Yaşar Kemal, Nobel ödüllü Desmond Tuttu, Vanessa Redgrave, Emma Thompson ve Gerard Depardieu gibi oyuncuların da bulunduğu sanat ve bilim dünyasından 60 ünlü, bir bildiri yayınlayarak seks skandalı yüzünden başı dertte olan ABD Başkanı Bill Clinton'a destek verdiler.

  Fransa eski Kültür Bakanları'ndan ve halen Parlamento'nun Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Jack Lang'in girişimiyle oluşturulan ve Le Monde Gazetesi'nde yayınlanan bildiriye ilk önce aralarında Carlos Fuentes, William Styron ve Gunter Grass gibi 17 ünlü isim imza attı. Bildiriye Gerard Depardieu, Vanessa Redgrave, Emma Thompson, Jeanne Moreau ve Anthony Hopkins gibi ünlülerin yanı sıra ünlü filozof Bernard-Henri Levy, müzik dünyasından ise Pierre Boulez, Peter Gabriel ve Jessye Norman gibi isimler destek verdi.

  Özel Savcı Kenneth Starr'ın kullandığı metodların demokrasiye yönelik bir tehlike olduğunun altını çizen ünlüler, bağımsız savcıya karşı sağlanacak ‘bir zaferin’, ‘özgürlük prensipleri adına kazanılmış bir zafer’ olacağını vurguladılar.

  Starr'ın başvurduğu metodlarla Başkan'ın yasal vazifelerine zarar verdiği belirtilen bildiride, ‘Tiran, herhangi bir gücün, bir bireyin özel yaşamına ya da kişisel ilişkilerine herhangi bir şekilde müdahale etmesiyle başlar. Bir devlet adamı, sadece kamuyuyla ilgili eylemlerinden dolayı kamuoyuna ya da adalete hesap verebilir’ dendi.

  Savcı Kenneth Starr'ın esas amacının siyasi olduğunu belirten aydınlar, ‘Aşırı sağın desteğiyle birlikte savcı, özgürlük fikrini ve Başkan Clinton’ın liberal programını mahvetmek istiyor' ifadesini kullandılar. Bildiride, ‘Kenneth Starr’ın keyfi ve haksız yöntemlerine galip gelmesine izin verilmemelidir.' dendi.

  SKANDAL İÇ MESELEMİZ

  Monica-Clinton ilişkisi Asya'dan Avrupa'ya Afrika'dan Amerika'ya kadar tüm dünyada büyük yankı buluyor. İngiltere Başbakanı Tony Blair her fırsatta ABD Başkanı Bill Clinton'a destek verdiğini açıklarken, Almanya Başbakanı Helmut Kohl, basının skandalı ele alış biçiminden midesinin bulandığını söyledi. Fransız devlet adamları ise, ‘Aynı olay bizde yaşansaydı, Başkan böylesine zor bir durumda kalmazdı’ şeklinde açıklamalar yaptılar. Son olarak Clinton'la bir araya gelen Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela, ‘Bizim ahlak değerlerimiz dostlarımızı yüzüstü bırakmamıza izin vermez’ diye açıklama yaptı.

  Aydınlar Bildirisine imza atan ünlüler

  Yaşar Kemal

  Desmond Tutu

  Gabriel Garcia Marquez

  William Styron

  Carlos Fuentes

  Gunter Grass

  Jose Ramos Horta

  Pierre-Gilles de Gennes

  Gerard Depardieu

  Vanessa Redgrave

  Emma Thompson

  Jeanne Moreau

  Anthony Hopkins

  Bernard-Henri Levy

  Pierre Boulez

  Peter Gabriel

  Jessye Norman.

  Robert Altman

  Bernardo Bertolucci

  John Boorman

  Jane Campion

  Costa Gavras

  David Puttnam

  Volker Schlondorff

  Wim Wenders

  Lauren Bacall

  Carolyn Carlson

  Art Garfunkel

  Jean-Michel Jarre

  Yehudi Menuhin

  Paul Auster

  İsmail Kadare

  Jacques Derrida

  Claudia Cardinale

  Alain Delon

  Sophia Loren

  Charlotte Rampling

  Liv Ullmann

  Maurice Bejart

  Christo

  Nikki de Saint Phalle


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı