GeriDünya Clinton-Yılmaz görüşmesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton-Yılmaz görüşmesi

Başbakan Mesut Yılmaz, Aralık ayının ilk yarısında Washington'a gidiyor. Ziyaretin tam tarihi güvenlik gerekçesiyle şimdilik açıklanmıyor.

Diplomatik dilde ‘Çalışma Ziyareti’ olarak tanımlanan bu gezisi sırasında Mesut Yılmaz, Clinton'la, Beyaz Saray'da bir görüşme yapacak, ancak Beyaz Saray'a gelişi ve ayrılışında resmi tören yapılmayacak.

Yılmaz'ın, Washington ziyareti yeni Hükümet güvenoyu alır almaz kararlaştırılmış, bu ziyaretin zamanı ve şeklini belirlemek üzere iki tarafın diplomatları çalışmaya başlamışlardı.

Diplomatik kaynaklar, Başkan Clinton'un, bir ara yeni yıla kalması ihtimali belirlenen görüşmenin, bu yıl bitmeden yapılmasını istediğini belirtiyorlar.

Holbrooke GELİYOR

Bu arada, Başkan Clinton'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke’un, bu göreve getirildikten sonra bölgeye ilk ziyaretini Ankara'ya yapacağı öğrenildi. Son anda bir değişiklik olmazsa, Holbrooke'un yarın Ankara'ya hareket etmesi bekleniyor. Özel Temsilci'nin bu gezisi sırasında, Atina ve Lefkoşa'ya uğrayıp uğramayacağı ise kesinlik kazanmadı. Holbrooke'un gezisi hakkında Washington'da Hürriyet'e bilgi veren bir kaynak, özel temsilcinin bu ziyareti sırasında yapacağı görüşmelerde daha çok Türk yetkilileri dinleyeceğini, Ankara'ya herhangi bir öneri ya da plan götürmeyeceğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle