GeriDünya Clinton: Yaptırımlar işe yarıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton: Yaptırımlar işe yarıyor

Clinton: Yaptırımlar işe yarıyor
refid:16728472 ilişkili resim dosyası

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bugün Abu Dabi’de yaptığı açıklamada yaptırımların İran’ın nükleer programını yavaşlattığını ve büyük güçlere Tahran’ı tavır değiştirme konusunda ikna etmek için zaman verdiğini söyledi.

Resmi bir ziyaret için bulunduğu Abu Dabi’de gazetecilere hitap eden Clinton, “Son analizlere göre yaptırımlar işe yarıyor. Yaptırımlar sayesinde İran’ın nükleer hedeflerini gerçekleştirmesi çok zorlaştı” dedi.

 

İran’ın takviminde geri kalmasına neden olan teknolojik sorunlar yaşadığını da ifade eden ABD Dışişleri Bakanı, “Ancak asıl soru, İran’ı nükleer silah sahibi olmanın ülkeyi daha güçlü ve güvenli yapmayacağına nasıl ikna edeceğimizdir. Zamanımız var, ancak çok zamanımız yok” dedi.

 

Clinton’ın bu sözleri ABD’nin İran’ın nükleer çalışmalarının geciktiği yönündeki ilk resmi açıklaması oldu.

 

Clinton İran’ın barışçıl amaçlarla nükleer projeler yürütmeye hakkı olduğunun altını bir kez daha çizerken uluslararası kamuoyunun, özellikle de İran’ın komşularının Tahran’ın nükleer silah geliştirmemesi yönünde baskı yapması gerektiğini ifade etti.

 

Clinton, “Eğer İran nükleer silah sahibi olursa sizin de nükleer silah sahibi olmanız gerektiğini düşünmeyecek misiniz? Yani, çok tehlikeli bir silah yarışı olacak. Dolayısıyla bölgenin ilk ve en önemli önceliği İran’ı nükleer silah geliştirmemeye ikna etmektir” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle