GeriDünya Clinton, sigaracıları mahkemeye veriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton, sigaracıları mahkemeye veriyor

ABD Başkanı Bill Clinton, Birliğin Durumu konuşmasında sigara şirketleri açısından şok yaratan önemli bir açıklama yaptı ve Adalet Bakanlığı'nın bu şirketler aleyhinde tazminat davası açacağını bildirdi. Clinton, sigaranın yol açtığı hastalıkların tedavisinde halktan toplanan vergilerin kullanıldığını belirterek, ‘Sigarayla bağlantılı hastalıkların tedavi masrafları, vergi mükellefleri tarafından değil, sigara şirketlerince karşılanmalıdır’ dedi.

Clinton Adalet Bakanlığı'nın şirketlerden ne kadar tazminat talep edeceğini açıklamadı, ancak sigaranın vergi mükelleflerine ‘yüz milyonlarca dolara mal olduğunu’ söylemekle yetindi.

Clinton Yönetimi'nin sigara şirketlerinden 516 milyar dolarlık (bugün 170 katrilyon) tazminat tahsil edilmesi için verdiği karar tasarısı geçen haziran ayında Senato tarafından reddedilmiş, Adalet Bakanlığı bunun üzerine yeni seçenekleri gözden geçirmeye başlamıştı.

Ülkenin önde gelen sigara şirketleri geçen 23 Kasım'da 46 eyalette açılan davaların düşmesi için savcılıklarla anlaşmaya varmış ve belirli bir süreç içinde 206 milyar dolar ödemeyi kabul etmişlerdi. Ancak Adalet Bakanlığı bu anlaşmayı yeterli görmüyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle