Dünya Haberleri

DÜNYA

  Clinton Macbeth'den esinlenmiş

  Hürriyet Haber
  24.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Bill Clinton öğrencilik yıllarında ünlü İngiliz şairi William Shakespeare'in ‘‘Macbeth’’ adlı eserinden 100 mısra ezberlemesinin şimdi iyi bir başkan olmasında çok etkisi olduğunu söyledi.

  Clinton çiftinin Beyaz Saray'da 3'ncü kez düzenledikleri ‘‘Binyıl’’ etkinliği önceki gün tam anlamıyla bir şiir şölenine dönüştü. ABD'nin önde gelen şair ve düşünürlerinin ülkenin geleceği konusundaki yaratıcı projelerini seslendirdikleri bir platform olan geceye 200 seçkin davetlinin yanı sıra internet aracılığıyla da çok sayıda katılım gerçekleştirildi.

  Açılış konuşmasını yapan Başkan Clinton, Amerikalı ozan Emerson ve geçtiğimiz günlerde ölen Nobel ödüllü Meksikalı şair Octavio Paz'dan dizeler okudu. Şiirin insanın birey ve halk olarak gelişiminde, sağduyunun yerleşmesinde ve genel olarak kültürel zenginliklerde çok büyük katkısı olduğunu vurgulayan Clinton, ‘‘Kör ihtirasın tehlikesini, şan ve şöhretin uçup giden karakterini, daha yüksek amaçların emrinde olmayan gücün beyhudeliğini, tüm bu gerçeklerin hepsini şiirlerden öğrendim. Shakespeare beni çok daha iyi bir başkan yaptı’’ dedi.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı