GeriDünya Clinton gündüz yargılandı gece alkışlandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton gündüz yargılandı gece alkışlandı

Senato'da gündüz azil talebiyle yargılanan ABD Başkanı Bill Clinton gece Amerikan yöneticileri ve halkının karşısına çıkıp yıllık ‘Birliğin Durumu’ konuşmasını yaptı. Ve dakikalarca alkışlandı.

ABD tarihinde ilk kez bir başkan, Senato'da görevden alınması istemi ile yargılanırken, Kongre'ye giderek geleneksel ‘‘Birliğin Durumu’’ konuşmasını yaptı.

Clinton bir saat 17 dakika süren yıllık ulusa sesleniş konuşmasının büyük bölümünü geçmişteki ekonomik başarıları ile geleceğe ilişkin planlarını anlatmaya ayırdı. Başkan'ın konuşması Demokrat senatör ve Temsilciler Meclisi üyeleri ile balkonlardaki taraftarlarınca tam 100 kez ayakta alkışla kesildi. Bu da bir rekor olarak kayıtlara geçti. Çoğunluktaki Cumhuriyetçi Kongre üyeleri konuşmayı, yerlerinde otururak ve zaman zaman özellikle uluslararası konularda alkışlara katılarak izlediler.

Başkan Clinton, ekonomi, denk bütçe, sosyal güvenlik, eğitim, sağlık sigortası gibi orta ve az gelirli Amerikan vatandaşlarını ilgilendiren konular ve bu konularda vaatlere ayırdığı konuşmasının ilk bölümünde, ‘Birliğimizin durumunun çok kuvvetli olduğunu söylemek üzere buradayım’ dediğinde en büyük alkışı aldı.

Clinton, dış politika alanında en önemli çıkışını Irak konusunda yaptı ve, ‘Irak, layık olduğu yönetime kavuşuncaya ne gerekiyorsa yapacağız’ dedi. Dış konularda öteki görüşleri de özetle şöyle:

Ortadoğu barışında önemli aşamalar kaydettik. Filistin Meclisi, ben oradayken, İsrail'i yok etme kararını geri aldı. Filistin ve Ürdün'ü yanlız bırakmamalıyız.

Kosova halkının, kendi yönetimine kavuşması gerekir.

Uluslararası terörizmle mücadelede kararlıyız. Nükleer silahların yanlış ellere geçmemesi için çalışmaya devam etmemiz gerekir.

Uluslararası ekonomik ilişkilerimize ve ticarete insani bir çehre kazandırmak zorundayız. Dünyaya, özgürlükler pahasına istikrar sağlanamayacağını anlatmalıyız.

GÜNDÜZ NELER OLDU

Dün, TSİ sabaha karşı 04.00'te başlayarak bir saat 17 dakika Kongre ortak oturumunda, ABD'nin durumunu anlatan Clinton'un yargılanmasına bu konuşmadan üç saat önce ara verildi. Clinton'ın azil duruşmalarında söz, yarın geç saatlere kadar savunmada.

Beyaz Saray avukatlarından Charles Rull'un, başlattığı ilk gün savunması sırasında, senatörler geçen hafta Temsilciler Meclisi Savcılar Heyeti'nden işittikleri suçlamalar sırasındaki hukuki suçlamaların, bu kez tam aksini dört saat süreyle dinlediler.

Savcılar, Clinton'ın, Büyük Jüri önünde yeminli yalan söyleyerek ve tanıkları yalan söylemeye yönlendirip adaleti yanıltarak, azlini gerektirecek ağır suç işlediğini iddia etmişlerdi.

Beyaz Saray avukatları ise, Başkan Bill Clinton’un, azlini gerektirecek Anayasal ağır bir suç işlemediğini, yeminli yalan söylemediğini ispata çalışıyorlar.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle