GeriDünya Clinton böyle dayanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton böyle dayanıyor

Seks skandalı yüzünden büyük sıkıntı yaşayan ABD Başkanı Bill Clinton'a verilen halk desteğinin ardında ekonomik başarı yatıyor. Yeni iş imkanları ve sosyal politikalar sayesinde yüzü gülen milyonlarca Amerikalı'nın Clinton'a boşuna güvenmediği bir kez daha kanıtlandı. Clinton önümüzdeki mali yıl için 76 milyar dolarlık bütçe fazlası hedeflendiğini açıkladı. Bu hedef tutturulursa Amerikan tarihinde rekor kırılmış olacak.

Amerikan Senatosu'nun adaleti yanıltmak ve yalan söylemek suçlarından yargılamaya hazırlandığı Başkan Bill Clinton siyasi hayatının en zor döneminden geçiyor ama, halktan aldığı destekte hiçbir erime meydana gelmiyor. Çünkü akılcı ekonomi politikaları sayesinde bütçe açığının adım adım daraltılması sonucu milyonlarca Amerikalı düşük faiz ve yeni iş imkanları bulabiliyor.

George Bush Yönetimi'nden 290 milyar dolarlık bütçe açığı devraldıktan sonra beş yıl içinde bütçeyi fazla veren duruma getiren Clinton ekonomi alanındaki bu olumlu trendin bu yıl da devam edeceği sinyalini verdi. Clinton, önümüzdeki mali yıl için 76 milyar dolarlık bütçe fazlası hedeflendiğini açıkladı. Geçen mali yılda 70 milyar dolarlık fazla veren bütçede hedeflenen bu rakam tutturulduğu takdirde ABD tarihindeki en geniş bütçe fazlası gerçekleştirilmiş olacak.

30 Eylül’de sona erecek mali yılla ilgili hedefleri açıklayan Clinton, ‘Bütçenin büyük açıklar verdiği dönemlerin sona erdiğini açıklamaktan gurur duyuyorum. 76 milyar dolarlık bütçe fazlası Amerikan tarihinde bir rekordur’ dedi.

BAŞKANIN STRATEJİSİ

Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında söz alan Başkan Yardımcısı Al Gore da Clinton Yönetimi'nin altı yıl önce iş başına gelirken 290 milyar dolarlık bütçe açığı devraldığını, bu rakamın ABD tarihinin en yüksek açığını ifade ettiğini söyledi.

Clinton, sosyal alandaki yeni uygulamaları da adım adım gün ışığına çıkarıyor. Senato'daki yargılama sürecine karşı belirli bir strateji uyguladığı izlenimini veren Clinton programının tamamını 19 Ocak'ta yapacağı Birliğin Durumu konuşmasında açıklayacak. Clinton bu hafta başında yaptığı açıklamada, uzun dönemli hastalık çekenlerle ailelerine önümüzdeki beş yılda 6 milyar dolarlık yardım müjdelemişti.

Senato'da duruşma başladı

ABD Başkanı Bill Clinton'un, azil duruşmalarının ilki dün Senato'da yapıldı. 106. Kongre dönemi için önceki gün yemin ederek göreve başlayan 55 Cumhuriyetçi ve 45 Demokrat senatörün jüri görevi yaptığı duruşmaları Yüksek Mahkeme Başkanı William Rehnquist yönetiyor. Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Henry Hyde ve komisyonun 13 üyesinden oluşan heyet ise iddia makamı yani savcı görevi yapıyor. Dünkü duruşmada Senato'nun yargılamaya hazır duruma gelmesi için protokol işlemleri tamamlandı. Hyde, Clinton'ın yeminli ifadesinde yalan söylemek ve adaleti engellemek suçlarından dolayı azledilmesini isteyen iki maddelik talebi sundu. Yüksek Mahkeme Başkanı ve senatörler Senato'yu tam bir mahkeme salonuna dönüştürerek görevlerine başladılar ama, esasa yönelik usul tartışmaları bir türlü sonuçlandırılamadı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle