GeriDünya Clinton’a ‘Ermenistan’ telefonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton’a ‘Ermenistan’ telefonu

Clinton’a ‘Ermenistan’ telefonu
refid:13561398 ilişkili resim dosyası

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye ile Ermenistan arasında 10 Ekim 2009’da Zürih’te imzalanan protokollerin ruhuna aykırı verdiği karar üzerine dün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la telefon görüşmesi yaptı.

Davutoğlu, Ermenistan’ın protokol metinlerini değiştirici tutum takınmasından duyduğu rahatsızlığı Clinton’a aktardı. Davutoğlu, “Türkiye olarak altında imzamız olan metinlerle ilgili hiçbir endişemiz yok. Ancak Ermenistan metinler üzerinde operasyon yapmaya kalkışıyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Biz Ermenistan’la başlattığımız sürecin netice alacak şekilde devamından yanayız” dedi.
Davutoğlu, Türkiye’nin, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararın protokol metinleriyle nasıl çeliştiğini başta ABD olmak üzere ilgili taraflarla açık şekilde istişare etmeye hazır olduğunu da bildirdi.

Türkiye, süreci baltalıyor

ERMENİSTAN Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, Türkiye’yi yakınlaşma sürecini baltalamakla suçladı. Erivan’da dün basın toplantısı yapan Nalbandyan, “Türkiye, anlaşmaları onaylamaz ve ültimatom dilini kullanmaya, ön koşullar ileri sürmeye ve sürecin önüne engel çıkarmaya devam ederse, müzakereler sonuçsuz kalır” dedi. Nalbandyan, “Türk tarafının metinlerde değişiklik yapıldığı itirazları tarafımızca gerçek dışı ve saçma beyan olarak algılanmıştır” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle