GeriDünya Çipras'tan Türkiye'ye 'zeytin dalı'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çipras'tan Türkiye'ye 'zeytin dalı'

Çipras'tan Türkiye'ye 'zeytin dalı'

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’ye dolaylı da olsa “zeytin dalı” uzattı.

Çipras, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı ilan ettiği Ekonomik Münhasır Bölge’deki (EMB) faaliyetler  nedeniyle Doğu Akdeniz’deki gerginliğin yükseldiği, Meriç’de Türkiye sınırını ihlal etmekten 2 Yunan askerin tutuklandığı bir dönemde “barış, uzlaşma ve işbirliğinden” söz etti. 

Yunanistan Esnaf ve Tüccar Konfederasyonu’nu (GSEEVE) ziyaret eden Çipras, “Ülkenin ekonomik krizden çıkması için işbirliğinin” sembolü olarak kendisine verilen bronzdan yapılmış zeytin dalını aldığında Türkiye’yi ima ederek şöyle konuştu: "Bu zeytin dalının yaşadığımız bu kritik günlerde daha geniş bir sembol olmasını ümit ediyoruz. Bu zeytin dalı, sadece ülke içinde değil, Güneydoğu Avrupa’daki bu hassas mahalleyi oluşturan tüm taraflar için barış, uzlama ve işbirliğini simgelesin”.

CEP TELEFONLARI İÇİN YUNAN UZMAN ANKARA’DA

Bu arada, geçen 1 Mart’ta Meriç bölgesinde Türk devriyeleri tarafından yakalanan ve ardından tutuklanan 2 Yunan askerinin cep telefonlarının incelenmesinde hazır bulunmak amacıyla Atina’dan bir uzman teknisyenin Ankara’ya gönderildiği ileri sürüldü.

Alpha televizyonu, Yunan teknisyenin “Türklerin, cep telefonlardaki verileri değiştirme ihtimaline karşılık” Türkiye’ye gönderildiğini iddia etti.   

Yunan teğmen Angelos Mitretodis ve kıdemli çavuş Dimiti Kuklacis’in cep telefonları detaylı dijital incelemenin yapılması için Ankara’daki Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı’na teslim edilmişti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle