GeriDünya Cinsiyet değiştiren İngiliz kamyoncunun taciz davası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinsiyet değiştiren İngiliz kamyoncunun taciz davası

Cinsiyet değiştiren İngiliz kamyoncunun taciz davası
refid:6946145 ilişkili resim dosyası

İngiltere'de erkek olarak doğup askerlik yapan ve meslek olarak kamyon şoförlüğünü seçen bir adam, cinsiyet değiştirip kadın oldu. Makyaj yapmaya başlayınca patronunun ayrımcılığına maruz kaldığı için dava açan aykırı kamyon şoförü, otoyolda diğer araçların tacizine uğradığını da söyledi.

37 yaşındaki Vikki-Marie Gaynor, birkaç yıl öncesine kadar sıradan bir erkekti. Mike ismiyle doğan Gaynor, askerliğini yaptı, ardından iki kez evlenerek bir kız çocuk sahibi oldu. Kamyon şoförlüğüne başladıktan bir süre sonra kadın kıyafetleri giyip makyaj yaparak işe gelmeye başlayınca, patronu ona iş vermez oldu.

İşyerinde cinsel ayrımcılığa uğradığını iddia eden Gaynor, nakliyat firmasına dava açtı. İş mahkemesi Gaynor'ı haklı bulursa, firma transseksüel kamyon şoförüne "onbinlerce sterlin" tazminat ödeyecek.

Gaynor şöyle konuştu: "Ekim ayında işe başladığımda saygın bir şofördüm. Patronlarım transeksüel olduğumu bilmiyordu. Fakat yeni cinsiyetime alışma sürecinde ismimi ve kılığımı değiştirince, çok kırıcı şeyler duymaya başladım. İşverenlerim tarafından korkunç bir muameleye maruz kaldım. Verilen işler önceden uyarılmaksızın iptal edildi. İşimi yaparken diğer sürücüler korna ve sözlü sataşmalarla taciz ettiler. Sonunda işe devam edemeyeceğimi anladım."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle