GeriDünya "Cinsel taciz iddialarını kanıtla" çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Cinsel taciz iddialarını kanıtla" çağrısı

İran Uzmanlar Meclisi üyesi Ayetullah Ahmed Hatemi, Cumhurbaşkanı adaylarından Mehdi Kerrubi'nin, "bazı tutukluların cinsel tacize uğradığı" yönündeki iddialarını kanıtlamasını, aksi halde yargılanmasını istedi.

Hatemi, "Cezaevinde cinsel taciz olayları olmuş, diyerek sisteme iftirada bulunanlar bu iddialarını ispatlamalı. Kanıt getiremezlerse savcılar harekete geçmeli" dedi.

"Cinsel taciz iddiaları, şahitlerin huzurunda ispatlanırsa, suçlular en ağır şekilde cezalandırılmalı" ifadesini kullanan Hatemi, "Böyle bir şeyin olmadığı anlaşılırsa ne olacak? Sistem iftira ve hakaretler karşısında ne zamana kadar sessiz kalacak" diye sordu.

Meclis Başkanı Ali Laricani de, "Kehrizek gözaltı merkezi ve Evin cezaevinde yapılan tam ve kapsamlı araştırmalarda herhangi bir tecavüz ve cinsel taciz olayına rastlanmamıştır" demişti.

"Gözaltına alınanlara cinsel tacizde bulunulduğu iddiaları düpedüz yalandır" diyen Laricani, iddiayı gündeme getiren Kerrubi'den elindeki delilleri açıklamasını istemişti.

Kerrubi, bir süre önce basında da çıkan mektubunda, seçim sonrasındaki olaylara karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınan bazı tutukluların cinsel tacize uğradığını iddia etmiş, bunun üzerine meclis, iddiaları araştırmak için özel komite oluşturmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle