GeriDünya Çinli üniversite mezunları Çince yazamıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çinli üniversite mezunları Çince yazamıyor

Üniversite mezunı Çinlilerin yüzde 30'unun Çince dil yetkinlik sınavında başarısız olduğu, yüzde 68'inin de 70 puanın altında not aldığı ortaya çıktı.

China Daily gazetesinin haberinde, bir önceki nesile göre bugünün öğrencilerinin okuma alışkanlıklarının daha az, gençlerin daha çok bilgisayar ve cep telefonlarından basit okumalar yaptığı kaydedildi. Haberde gençlerin Çince karakter yazımında bilgisayar klavyesi ve cep telefonu ekranını kullandığı için karakter yazımını unuttuklarına yer verildi.

Ayrıca Çinli gençlerin İngilizce öğrenme isteklerinin kendi ana dillerine önem vermemelerine neden olduğu ve gençler arasında Çince yazamama durumunun Çin Dili ve Kültürü'ne tehdit oluşturduğu kaydedildi.

Çinliler arasında Çince yazamamanın çoğalmasından dolayı Pekin Eğitim İdaresi tarafından eğitim reformu kapsamında bazı önlemler alındığı belirtildi.

Haberde Pekin Eğitim İdaresi'nin, 2016 yılı itibariyle lise ve üniversite giriş sınavlarında İngilizceye nazaran Çincenin oranının arttırılacağı ve bu uygulamanın Çin'in diğer bölgelerinde de yaygınlaştırılacağı yazıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle