GeriDünya Çin'in yeni "nükleer patronu"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin'in yeni "nükleer patronu"

Çin'in yeni "nükleer patronu"
refid:12277425 ilişkili resim dosyası

Çin'in nükleer programının başında bulunan Ulusal Nükleer Şirketi (CNNC) Genel Müdürü Kang Rışin'in, hakkında "disiplini ciddi şekilde ihlal ettiği" gerekçesiyle açılan soruşturmanın ardından görevden alınması nedeniyle, yerine Ulusal Enerji Kurumu başkan yardımcısı Sun Çin getirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, şirketin yeni "patronu" olan Sun, kuruluşun Çin Komünist Partisi (ÇKP) sekreterliğine de seçildi. Çin Atom Enerjisi Kurumu başkanlığı da yapan Sun, aynı zamanda şirketin ÇKP üyesiydi.

Uzmanlar, 56 yaşındaki Sun'un, geçmişi çok parlak bir lider olduğunu ve yaptığı jeolojik çalışmalardan dolayı ülkenin nükleer altyapısının oluşmasında büyük katkı sağladığı bildirdi.

Çin'deki en büyük nükleer güç üreticisi ve sağlayıcısı olan CNNC, Çin'deki en büyük kamu teşekküllerinden biri olarak 100'den fazla şirket ve enstitüyü bünyesinde barındıyor.

Çin'in aynı zamanda nükleer silah üretiminden de sorumlu olan CNNC'nin geçen yılki karı 4,8 milyar yüen (yaklaşık 1,1 milyar TL) olarak açıklanmıştı. CNNC'nin Hong Kong'da da "CNNC International" adıyla faaliyet gösteren bir şirketi var.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle