GeriDünya Çin'e gizli cezaevleri uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin'e gizli cezaevleri uyarısı

Çin'e gizli cezaevleri uyarısı
refid:12925396 ilişkili resim dosyası

Çin'de "gizli cezaevleri" bulunduğunu belirten İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Pekin'den bu hapishaneleri acilen kapamasını istedi.

HRW'nin Asya sorumlularından Sophie Richardson, "Pekin'in göbeğinde gizli cezaevleri bulunması, Çin hükümetinin insan haklarını iyileştirdiği yolundaki açıklamalarını gülünç hale getiriyor" dedi.     

Richardson, "Hükümet bu tür yerleri kapamak için derhal harekete geçmeli, buraların yöneticileri hakkında soruşturma açarken kurbanlara destek olmalı" ifadesini kullandı.

Vatandaşların hiçbir yasal işlem yapılmadan buralarda aylarca tutulabildiğine işaret eden HRW'ye göre, Çinli yetkililerin varlıklarını kabul etmediği cezaevleri, otellerle bazı hastaneler ve psikiyatri merkezlerinde bulunuyor.

Bu hapishanelerde tutulanlar tarafından "gizli cezaevleri" olarak adlandırılan bu gayrı resmi gözaltı hücrelerine genellikle devlete karşı suç duyurusunda bulunan Çinliler atılıyor.

Çinli yetkililer, "gizli cezaevleri"nin varlığını redderken, raporun ABD Başkanı Barack Obama'nın bu ülkeye ziyaretinin öncesinde gelmesi dikkat çekti.

 

Obama, Pazar günü gerçekleştireceği dört günlük ziyarette Pekin yönetimine insan hakları konusunda baskı yapacağını söylemişti. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle