GeriDünya Çin'den AB'ye Tibet tepkisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin'den AB'ye Tibet tepkisi

Çin Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin (AB), Çin'in Tibet Özerk Bölgesi'nin başkenti Lasa'da geçen yıl 14 Mart günü meydana gelen olaylara karışan suçluların ölüm cezasına çarptırılmasını kınayan açıklamasına karşı çıktıklarını ve bundan "şiddetli hoşnutsuzluk" duyduklarını belirtti.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, AB'nin dönem başkanlığını yürüten İsveç tarafından AB adına 29 Ekimde yapılan açıklamada, Çin tarafının, kısa süre önce "14 Mart" olayına karışan 2 sanığa ölüm cezası vermesi kınandı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ma Caoşü, bir gazetecinin sorusu üzerine, "14 Mart" olayının, "Dalay Lama Grubu"nun örgütlü ve planlı olarak yurt içinde ve dışında "Tibet'in bağımsızlığı" yanlısı güçlerle işbirliği yapıp işlediği bir suç olduğunu öne sürdü.

Sözcü, Çin'in adli makamlarının sanıkları açık ve hukuka dayalı şekilde yargılayarak yasalara göre cezalandırmasının Çin'in içişi olduğunu ve herhangi bir yabancı ülkenin buna müdahale etme hakkı bulunmadığını vurguladı.

AP ajansı geçen hafta, merkezi Washington'da bulunan Uluslararası Tibet Kampanyası grubuna dayanarak verdiği haberde, 14 Mart olaylarına karışan iki Tibetlinin idam edildiğini duyurmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle