GeriDünya Çin'deki sellerde 74 kişi daha öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin'deki sellerde 74 kişi daha öldü

Çin'de son günlerde bir şehir ile bir eyalette meydana gelen sellerde, 74 kişinin daha öldüğü bildirildi.Çin'in güneybatısında bulunan ve "dünyanın en kalabalık şehri" olarak kabul edilen Çongçing'de 16 Temmuzdan bu yana meydana gelen sellerde 42 kişi öldü, 12 kişi kayboldu.

Yerel makamların açıklamasına göre, 6 milyon 440 bin kişinin yaşamını olumsuz etkileyen ve 292 bin kişiyi evlerini terk etmek zorunda bırakan sellerde 100 binden fazla ev yıkıldı, 192 bin 500 hektar ekili alan sular altında kaldı.

Ülkenin doğusundaki Şandong eyaletinde ise 18 Temmuzdan bu yana meydana gelen sellerde 32 kişi öldü, 10 kişi kayboldu. 2 bin 676 aileden 417 bin kişiyi etkileyen seller yüzünden, 112 bin 300 kişi güvenli yerlere nakledildi.

Yeni Çin Haber Ajansının bildirdiğine göre, iki yerleşim merkezindeki ekonomik kayıp 4 milyar yüeni (526 milyon ABD Doları) geçti.

Çin makamlarının, sellerde ölenlerin sayılarını daha çok şehir veya eyalet bazında açıklamayı tercih ettiği ve bu yıl sellerde ölenlerin toplam sayısını sık sık gündeme getirmekten kaçındığı dikkat çekiyor.

Çin Yurttaşlık İşleri Bakanlığı tarafından önceki gün yapılan açıklamada, bu yıl doğal afetlerde ölenlerin sayısı 715 olarak bildirilmişti. Son afetlerle birlikte sellerde ölenlerin sayısı 500'ü geçti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle