GeriDünya Çin'deki maden kazasında ölü sayısı 104'e yükseldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin'deki maden kazasında ölü sayısı 104'e yükseldi

Çin'deki maden kazasında ölü sayısı 104'e yükseldi

Çin'in kuzeydoğusundaki Heilungjiang eyaletinde kömür ocağında önceki gün meydana gelen grizu patlamasında ölenlerin sayısının 104'ü bulduğu ve 4 kişinin halen göçük altında bulunduğu bildirildi.

Yerin 400 metre altında meydana gelen patlama sırasında ocakta bulunan işçilerin çoğunluğu kaçabilmişti. Hegang kentindeki patlama 10 kilometre uzaktan bile hissedildi.

Devlet Başkanı Hu Cintao ve Başbakan Ven Ciabao cumartesi günü birer emir yayınlayarak, işçilerin kurtarılması için seferber olunmasını istedi. Başbakan Yardımcısı Can Deciang kurtarma çalışmalarını yerinde yönetmek için bölgeye gitti. Çin Merkez Televizyonu CCTV'nin haberine göre, patlamanın nedenlerini ve olası ihmalleri ortaya çıkarmak için çok yönlü soruşturma başlatılırken, madenin müdürü, müdür yardımcısı ve baş mühendisi görevlerinden alındı.

Patlamanın meydana geldiği devlete ait en eski ve büyük ocaklardan biri olan söz konusu ocağın yıllık üretim kapasitesi 1,45 milyon ton ve 2009'un verilerine göre ocağın sahibi olan şirket Çin'deki 100 büyük madencilik şirketi arasında 12., üretim kapasitesi açısından 7. sırada bulunuyor.

Resmi makamlara göre, Çin'de geçen yıl maden kazalarında 3200'den fazla işçi hayatını kaybetti. Kazaların çoğunluğu, yeterli güvenlik önlemi alınmamasından veya geri kalmış donanımdan dolayı meydana geliyor. Ancak bağımsız kuruluşlar, ocakların kapatılmasını önlemek için çok sayıda kazanın gizlendiğini ve bu nedenle ölü sayısının çok daha yüksek olduğunu ileri sürüyor. Ekonomisi hızla büyüyen Çin, enerji ihtiyacının yüzde 70'ini kömürle karşılıyor.

Resmi Şinhua (Yeni Çin) haber ajansı, dün Heilungjiang eyaletinin çalışma güvenliği birimlerinin bölgenin madencilik sektöründe reform yapılmasını ve verimsiz küçük ocakların kapatılmasını kararlaştırdığını duyurdu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle