GeriDünya Çin'de tayfun: 65 ölü, 36 kayıp
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin'de tayfun: 65 ölü, 36 kayıp

Çin'in doğusundaki Fujian eyaletini etkisi altına alan Longwang tayfununda ölenlerin sayısının 65'e çıktığı, 36 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

Yeni Çin Haber Ajansı'nın haberinde, pazar akşamı sular altında kalan polis okulu öğrencilerinden 50'sinin cesedinin bulunduğu, 36 resmi görevlinin daha kayıp olduğu kaydedildi.
  
Aramalara, asker ve kurtarma görevlilerinden oluşan 7000 kişi katılıyor. Ülkenin kuzeybatısındaki Şaanşi eyaletinde Veyhı nehri kıyısında yaşayan 79 bin, orta kesimdeki Hubey eyaletindeki Hanjiang nehri kıyısında yaşayan 24 bin kişi güvenli yerlere nakledildi.
  
Bu nehirlerde su miktarının 1961 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı açıklandı. Çince'de “ejderha kralı” anlamına gelen Longwang tayfunu, Fujian eyaletinin 62 il ve ilçesindeki 3.7 milyon kişinin yaşamını olumsuz etkiledi.
  
Eyalette 5500 ev yıkılırken, 98 bin hektar ekili alan zarar gördü. Tayfun nedeniyle sahil eyaletleri Fujian, Zhejiang ve Guangdong'da 730 bin kişi güvenli yerlere taşındı.
  
Daha önce Tayvan'ı vuran Longwang tayfunu burada bir kişinin ölümüne, 10 kişinin yaralanmasına yol açmıştı. Sadece eylül ayında arka arkaya gelen Talim, Khanun ve Dmrey tayfunları Çin'de 130'dan fazla can aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle