Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çin'de Noel faciası: 309 ölü

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Orta Çin’in Luoyang şehrinde dün akşam saatlerinde bir iş merkezinde yangın çıktı. Bu sabah 00:45'te kontrol altına alınan yangında 309 kişi hayatını kaybetti. Ölü sayısının artmasından korkulan yangında çoğu pencerelerden atlayan 10 kişi de yaralandı.

  Yerel saatle dün akşam 21.45’te başlayan yangında binanın ikinci ve üçüncü katlarında çalışan işçiler ile dördüncü kattaki diskotekte bulunan 200’den fazla kişi mahsur kaldı. Yeni Çin Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, yangın sabah 00.45’te kontrol altına alınabildi.

  Görgü tanıkları, 6-7 kişinin pencerelerden atlayarak kurtulduğunu belirtti. Halk Hastanesi yetkilileri, ölenlerin çoğunun dumandan boğularak hayatlarını kaybettiklerini kaydetti.

  Louyang Belediyesi yetkilileri, yangının çıkış nedenini araştırdıklarını ve henüz bir sonuca ulaşamadıklarını açıkladı.

  Çin’de 1994 yılı Kasım ayında kuzeydoğudaki Liaoning eyaletinde bir diskotekte çıkan yangında, çoğu acil çıkış kapılarının zincirli olmasından 233 kişi hayatını kaybetmişti.

  Aynı yılın Aralık ayında da kuzeybatıdaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin petrol şehri Karamay’da bir konser salonunda çıkan yangında, çoğunluğu çocuk 232 kişi öldü. Yine Sincan Bölgesi’nde 1977 yılında çıkan yangında ise 597’si çocuk olmak üzere 694 kişi ölmüştü.

  Geçen Mart ayında Henan eyaletinde izinsiz olarak porno film oynatan bir sinemada çıkan yangında da 74 kişi öldü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı