GeriDünya Çin'de 'Doğu Türkistan' örgütüne operasyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin'de 'Doğu Türkistan' örgütüne operasyon

Çin güvenlik birimlerinin "Doğu Türkistan İslami Hareketi" adlı örgüte kısa süre önce operasyon düzenlendiği belirtildi.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı sözcüsü Vu Heping, örgütün eylem hazırlığı içinde olduğunu ileri sürerek, operasyonda örgütün elebaşıları Abdürreşit Ablet ve Yimin İsmail dahil olmak üzere "10'dan fazla teröristin yakalandığını ve çok miktarda patlayıcı malzeme ele geçirildiğini" söyledi.

"Örgütün elebaşısı Abdürreşit Ablet'in, Doğu Türkistan İslami Hareketi tarafından eylem planlamak üzere yurt dışından gönderildiğini, Yimin İsmail'in ise örgütün önde gelen üyelerinden biri olduğunu" belirten sözcü, örgütün Çin'de 2008 yılından bu yana faaliyette bulunduğunu ve Pekin Olimpiyatları sırasında Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Kaşgar kentinde ve Kuçar ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıların sorumlusu olduğunu iddia etti.

Resmi açıklamada Abdürreşit Ablet ve diğer yakalanan örgüt üyelerinin, sorguları sırasında, daha büyük etki yaratmak amacıyla, 2009 yılının temmuz ile ekim ayları arasında, onlarca bomba ve molotofkokteyli ile bıçak ve balta gibi aletler hazırlayarak, Sincan'ın Kaşgar, Hotan ve Aksu gibi bölgelerinde büyük çaplı saldırılar düzenlemeyi planladıklarını itiraf ettiği kaydedildi.

Açıklamada örgütün eylemlerinin Çin birimleri tarafından engellendikten sonra, bazı üyelerin grup halinde Çin'in güneybatı sınırından yurt dışına kaçtığı ve kendilerine Doğu Türkistan İslami Hareketi tarafından yurt dışında yardım sağlandığı ileri sürüldü.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle