Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çin'de bulaşıcı hastalıklar can alıyor

  A.A.
  10.08.2009 - 16:12 | Son Güncelleme:

  Çin Sağlık Bakanlığı, temmuz ayında Çin'de 1253 kişinin bulaşıcı hastalıklardan hayatını kaybettiğini açıkladı.

  Şinhua ajansının haberine göre, Sıçüen, Cıciang, Fuciang ve Ciangsu eyaletleriyle Pekin'de toplam 15 kişinin koleraya yakalandığı ve son anda müdahale edilerek kurtarıldığı kaydedildi.

  Çin kanunlarına göre veba ve koleranın en ciddi bulaşıcı hastalık (A sınıfı) olduğuna değinilen haberde, geçen ay veba salgını olmadığı bildirildi.

  Haberde, Çin'in kuzeybatısında bulunan Çinghay eyaletinde 30 Temmuzda veba vakaları olduğunu, ancak bunun Sağlık Bakanlığı tarafından "veba salgını" olarak doğrulanmadığı belirtildi.

  Öte yandan temmuz ayında "B sınıfı" bulaşıcı hastalıkların 381 bin kişide görüldüğü ve 1196 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.
  Verem, dizanteri, bel soğukluğu, frengi ve viral hepatit rahatsızlıklarının geçen ay görülen vakaların yüzde 94,42'sini oluşturduğu ve bu hastalıkların, "B sınıfı" bulaşıcı hastalıkların en yaygın görünenleri olduğu bildirildi.

  Çin'de geçen ay görülen "C sınıfı" bulaşıcı hastalıkların 294 bin 233 kişide görüldüğü ve bunlardan 57'sinin hayatını kaybettiği açıklandı. Bunların ise kabakulak, ishal ve grip rahatsızlıkları olduğu ve vakaların birçoğunda hastalıkların el ayak ve ağız yoluyla bulaştığı bildirildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı