GeriDünya Çin'de bebek öldüren süt İtalya'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin'de bebek öldüren süt İtalya'da

İTALYA’nın Napoli kentindeki başta Çin olmak üzere tüm etnik marketlerde yapılan jandarma denetimlerinde, bin 500 kilogram Çin malı kaçak süt ve süt ürünleriyle yüzlerce kilo kaçak et ve balık ele geçirildi. Alınan örneklerden üçünde ‘melamin’ tespit edildi.

Operasyon hakkında açıklama yapan Tarım Bakanı Luca Zaia, “Eğer bu denetim yapılmamış olsaydı, bu ürünleri kullanan tüketiciler büyük sağlık riski almış olacaktı” dedi. Daha önce halkı Çin marketleri ve restoranlarından uzak durmaları konusunda uyaran Sağlık Bakan Vekili Francesca Martini ise, “Toplanan mallardan alınan ikisi süt, biri yoğurt ilk üç örnekte melamin değerleri pozitif çıktı. 22 Eylül’den itibaren jandarma ekipleri ülke genelinde 850 etnik market denetledi. Şimdiye kadar sonuçları belirlenen 48 örnekten 3’ü pozitif” dedi. Martini, enerji içeçekleri konusunda da halkın çok dikkatli olması gerektiğini vurguladı şunları söyledi:

“Spor yapanlara alarm vermek istiyorum. Enerji drinkler konusunda çok dikkatli olmalılar. Özellikle internette veya nitelikli olmayan yerlerde satışı yapılanlar kesinlikle tüketilmemeli.”

Jandarma komutanı Cosimo Piccinno ise, “Pozitif örneklerde melamin deperi olması gerekenden 8 kat fazla. Bu ölümcül değerler değil, ancak sağlık sorunları oluşturmaya yeter. Daha kötüsü bu sonuçlar bebek ürünlerinden elde edildi” dedi.

Eylül ayında Çin’de 6 çocuğun ölümüyle ortaya çıkan gıda skandalında Sanlu firmasının ürettiği çocuk mamalarında plastik sanayiinde kullanılan ‘melamin’ maddesi bulunduğu belirlenmişti. İtalya’da ilk etapta hiçbir risk bulunmadığı açıklansa da bir televizyon programında özellikle Çin ürünlerinin satıldığı süpermerketlerde, süt ve ürünlerinin yanısıra, içinde süt bulunan bir çok uzun ömürlü gıdanın da bulunduğu tespit edilince Sağlık Bakanlığı alarma geçerek ülke genelinde gıda kontrolü başlattı. Denetimler de ilk açıklamaların yersiz olduğunu, melamin değerleri yüksek sütlerin İtalya’da da satıldığını ortaya koydu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle