GeriDünya Cinayetten 29 yıl sonra idam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinayetten 29 yıl sonra idam

Cinayetten 29 yıl sonra idam
refid:13097197 ilişkili resim dosyası

Cinayetten 29 yıl sonra idam edilen Cecil Johnson ABD'de yeni bir tartışma başlattı.

ABD'de 53 yaşındaki Cecil Johnson, cinayetten tam 29 yıl sonra idam edildi. Tennessee eyaletinde zehirli iğneyle infaz edilen idam cezası, infazdan önce Yüksek Mahkemede tartışma konusu oldu. Yargıçlar, aradan bu kadar zaman geçtikten sonra mahkumun idam edilmesinin mümkün olup olmadığı konusunu tartıştı.

Mahkeme, hep suçsuz olduğunu söyleyen mahkumun idamdan önceki son başvurusunu görüşmeyi reddetti. Başvurunun kabul edilmesi için 9 hakimden en az dördünün olumlu görüş bildirmesi gerekiyordu.

Mahkeme üyelerinden John-Paul Stevens, tartışma sırasında, bu kadar uzun zaman geçtikten sonra idama karşı çıktı. Mahkumların yıllarca fevkalade zor şartlar altında "ölüm koridorunda" idam edilmeyi beklediğine işaret eden yargıç, bunun "insanlık dışı" olduğu fikrini savundu. Yargıç, Cecil Johnson'un suçlu olduğunu gösteren maddi deliller bulunmadığına da işaret etti.

ABD'de idam mahkumları "ölüm koridorunda" ortalama 12 yıl bekledikten sonra idam ediliyor. Johnson, bu sene ABD'de idam edilen 49. mahkum oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle