GeriDünya Çin-Tayvan gerginliği artıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin-Tayvan gerginliği artıyor

Çin yönetimi Tayvan'daki "cumhurbaşkanlığı" seçimini kazanan Çen Şuibien'e ağır suçlamalar yöneltti.

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Tayvan İşleri Ofisi basın sözcüsü Li Veyyi (Weiyi), Çen Şuibien'in kişisel çıkarı yüzünden Tayvan toplumundaki çeşitli grupları karşı karşıya getirmesi, toplumsal çalkantılar yaratması ve vatanın ana kesimine karanlık emeli doğrultusunda meydan okumasının Asya-Pasifik bölgesindeki barış ve istikrarı doğrudan tehdit ettiğini söyledi.

Sözcü Li, Pekin'de düzenlenen basın toplantısında Çin'in  ''Tayvan'ın bağımsızlığına asla izin vermeyeceğini'' ifade ederek, Çinhükümeti ve halkının ne pahasına olursa olsun vatanın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma yönündeki kararlılığı ve gücünden şüphe duyulmaması gerektiğini belirtti.

Li, 20 Mart'ta Tayvan'da yapılan ''yerel liderlik'' seçiminden sonra seçime katılan taraflardan birinin seçim sonuçlarını halen kabuletmediğine, Tayvan toplumunda geniş katılımlı protestolar meydana geldiğine ve Tayvan'daki ortamın kötüleştiğine dikkati çekti.

''TAYVAN SORUNU ÇİN-ABD İLİŞKİLERİNİN ANAHTARI''

Öte yandan, Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı ve eski Cumhurbaşkanı Can Zemin (Jiang Zemin), Tayvan sorununun uygun bir şekilde çözülmesi durumunda Çin-ABD ilişkilerinin daha geniş gelişme perspektifine sahip olacağını söyledi.

Can Zemin, Çin'i ziyaret eden ABD Başkanı Yardımcısı Dick Cheney ile görüşürken yaptığı konuşmada, Tayvan sorununun Çin'in egemenliği ve toprak bütünlüğünün yanı sıra Çin-ABD ilişkilerinin gidişatını ve hatta Asya-Pasifik bölgesindeki barış ve istikrarı ilgilendirdiğini belirtti.

ÇİN'DEN CHENEY'E UYARI

Çin liderleri, ABD'nin Tayvan'a silah satarak adadaki ayrılıkçı güçlere ''yanlış sinyal'' göndermemesini istediler.

ABD Başkanı Yardımcısı Dick Cheney, Çin ziyaretinin ikinci gününde Pekin'de Cumhurbaşkanı Hu Cintao (Hu Jintao), Merkezi Askeri KomisyonuBaşkanı Can Zemin (Jiang Zemin) ve Başbakan Ven Jiabao (Wen Jiabao) ile biraraya geldi.

Görüşmelerde, Tayvan boğazının iki yakasının barışçı yollardan birleşmesini arzuladıklarını, ancak bağımsızlık girişimlerine hoşgörü gösteremeyeceklerini belirten Çinli liderler, ABD'nin Tayvan'a silah satarak adadaki ayrılıkçı güçlere ''yanlış sinyal'' göndermemesini istediler.

Cheney de, Amerikan yönetiminin Tayvan'ın bağımsızlığını desteklemediğini ve Tayvan boğazında mevcut durumu değiştirecek tek taraflı girişimlere karşı olduğunu ifade etti.

1975 yılından bu yana Çin'e ilk kez geldiğini ve Şanghay'ı ilk kez göreceğini söyleyen Cheney, Çin'in bambaşka bir görüntüye büründüğünü belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle