Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çin polisi bir Uygur'u daha tutukladı

  Hürriyet Haber
  05.08.2009 - 17:18 | Son Güncelleme:

  Çin polisi, 5 Temmuzda Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olayları tetikleyen kişi olduğu iddia edilen bir Uygur'u tutukladı.

  Şinhua ajansının haberine göre polis, Kurban Hayum adlı Uygur'u, güneydeki Şaoguan kentinde bir fabrikada yaşanan olayları "yalan iddialar" ile halka anlatarak insanları kışkırtan, bir Dünya Uygur Kongresi (DUK) ajanı olmakla suçluyor.

  Sincan'ın Kuça kentinde yaşadığı belirtilen 32 yaşındaki Kurban Hayum'un ne zaman ve nerede tutuklandığı hakkında bilgi verilmedi.
  Polis, 2008 yılında DUK üyesi olan bu kişinin, DUK Genel Sekreteri Dolçun İsa tarafından, "Çin'de istihbarat toplamak ve ayrılıkçı propaganda yaparak, ülke genelinde bu tür eylemleri hızlandırmak" üzere görevlendirildiğini öne sürdü.

  Guangdong eyaletinin Şaoguan kentinde bir fabrikada Han Çinlileri ile Uygurlar arasında, 2 kişinin ölmesi ve 100'den fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kavganın ardından, bölgedeki durumu öğrenmek için görevlendirildiği öne sürülen Hayum'un, DUK'a 3'ü kadın 17 kişinin öldüğünü bildirdiği iddia edildi.

  Polis, Hayum'un sorgusu sırasında DUK'a hatalı rapor gönderdiğini ve bölge halkının DUK tarafından kışkırtıldığını itiraf ettiğini savundu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı