GeriDünya Çin nükleer programın başındaki adamı aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin nükleer programın başındaki adamı aldı

Çin'in nükleer enerji programının başındaki kişi için Çin Komünist Partisi Disiplin Denetleme Komitesi tarafından "disiplini ciddi şekilde ihlal ettiği" gerekçesiyle soruşturma açıldı.

China Daily gazetesinin manşetten duyurduğu haberde, devlete ait Çin Ulusal Nükleer Şirketi'nin (CNNC) genel müdürü ve parti sekreteri Kang Rişin hakkında partiden yapılan açıklamada detaylı bilgi verilmediği, ancak üslubun genellikle yolsuzluk olayları için kullanıldığı belirtildi.

Haberde 2002 yılında ÇKP'nin Disiplin Denetleme Komitesine seçilen 56 yaşındaki Kang'ın görevinden alınıp alınmadığının netlik kazanmadığı ifade edildi. Kang, 2007'de "Çin"in en başarılı 10 yöneticisi" arasına seçilmişti.

Hong Kong'la komşu olan ve Çin'in en gelişmiş şehirleri arasında bulunan Şencen'in belediye başkanı Şü Congheng hakkında da Haziran ayında "disiplini ciddi ihlal" gerekçesiyle soruşturma açılmış ve yolsuzluk suçuyla geçen hafta partiden ihraç edilmişti.

Çin'in nükleer silah ve nükleer enerji üretimiyle atıkların çözülmesinden sorumlu CNNC'nin geçen yılki karı 4,8 milyar yüen (705 milyon ABD Doları) olarak açıklanmıştı. Ayrıca CNNC'nin Hong Kong'da da CNNC International adıyla faaliyet gösteren bir şirketi var.
Çin, enerjide kömüre ve petrole olan bağımlılığı azaltmak için bu yıl içinde beş nükleer enerji santrali inşa etmeyi planlıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle