GeriDünya Çin: İran meselesi bir iki görüşmeyle çözülemez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin: İran meselesi bir iki görüşmeyle çözülemez

Çin: İran meselesi bir iki görüşmeyle çözülemez
refid:16831288 ilişkili resim dosyası

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wu Dawei, İran'ın nükleer meselesinin 'bir, iki görüşmede çözülemeyeceğini' belirtti.

Reuters ajansının Çin Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya dayanarak verdiği habere göre Wu, İstanbul'da yapılan görüşmelere ilişkin olarak, "İran'ın nükleer meselesinin karmaşık ve hassas" olduğunu ve "bir, iki toplantıda görüşülerek çözülemeyeceğini" kaydetti.

"Tarafların esnek ve pragmatik bir şekilde görüşmelere kendilerini adaması gerektiğini" ifade eden Wu, "sorunun kapsamlı ve uygun bir şekilde çözümü için karşılıklı güven ve çabanın oluşturulması gerektiğini" dile getirdi.

Öte yandan Çin Uluslararası Radyosu da Wu'nun, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemini destekleyen Çin'in, İran nükleer sorununun müzakerelerle çözülmesi ve Ortadoğu'da barış ve istikrarın korunması gerektiği görüşünde olduğunu kaydetti.

Çin, İran'ın tartışmalı nükleer çalışmaları nedeniyle BM güvenlik Konseyi'nin kararlarına destek vermişti. İran ile özellikle enerji ve ticari ilişkileri olan Çin, ABD ve Avrupa'nın tek taraflı aldığı yaptırım kararına ise karşı çıkmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle