GeriDünya Çin ile ABD arasında yine casusluk krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin ile ABD arasında yine casusluk krizi

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında uzun süredir süregelen casusluk krizi bugün yeni bir boyut kazandı. Çin'de tutuklu bulunan ABD vatandaşı akedemisyen casusluk yaptığı gerekçesiyle suçlu bulundu ve sınırdışı edilmesine karar verildi.

Çin'de yargılanan Çin uyruklu Amerikan vatandaşı akademisyen Li Şaomin'in, Tayvan hesabına casusluk yapmaktan suçlu bulunduğu ve hakkında sınırdışı kararı verildiği bildirildi.

Resmi Xinhua haber ajansı, Li'nin, başkent Pekin'deki bir mahkemede görülen davada casusluk suçundan mahkum olduğunu duyurdu ancak sınırdışı kararının ne zaman uygulanacağını belirtmedi.

Ajans, ''duruşmada sunulan birçok kanıtın, Li'nin Tayvan istihbarat örgütünün kendisine verdiği görevleri yerine getirdiğini veTayvan için Çin'in güvenliğine zarar verecek istihbarat topladığını ortaya koyduğunu'' kaydetti.

ABD'nin Pekin Büyükelçiliği'nden bir yetkili de Li'nin sınırdışı kararıyla serbest bırakılacak olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, Pekin'deki kısa duruşmanın ardından Li'nin ülkeden ayrılıpayrılmadığını bilmediğini söyledi.Hong Kong Üniversitesi'nde sosyolog olarak görev yapan Amerikan vatandaşı Li Şaomin, geçen Şubat ayında casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle