GeriDünya Çin, güneydoğu sahillerini boşaltıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin, güneydoğu sahillerini boşaltıyor

Çin'de, Morakot kasırgasının en sert vurması beklenen güneydoğu sahilinde bulunan Fucien eyaletinde, şu ana kadar 21 bin kişi tahliye edildi.

Şinhua ajansının haberine göre, bölge Afet ve Kuraklık Kurtarma Merkezi yetkilileri, cumartesi beklenen kasırgadan önce güneydoğu açıklarındaki 34 bin tekneyi geri çağırdı.

Kasırga gelmeden dalgaların 6 metreyi aştığını belirten yetkililer, kasırganın vurmasıyla dalgaların 10 metreyi aşacağını belirtti. Fucien eyaletine 540 kilometre mesafede bulunan kasırga, şu anda 144 kilometre hızla hareket ediyor.

Bölgesel yönetim, halka uyarı için 8,4 milyon SMS gönderdi.

Çin'in Cıciang eyaletine bağlı Damaoşan adasında bulunan, dünyanın en yüksek güç aktarım kulesi inşaatında da çalışma durdurularak, işçiler sığınaklara alındı.
Proje yöneticisi Pıng Lişin, içme suyu olmayan adada, 4 günlük yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını stokladıklarını ve Morakot geldiğinde sığınaklarda barınacaklarını söyledi.

370 metre seviyesine ulaşan inşaatın son aşamasında olduklarını belirten Pıng, "Bu fırtına kulenin gücünü görmemiz açısından iyi bir fırsat olacak" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle