Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çin Dışişleri’nde yolsuzluk operasyonu

  Hürriyet Haber
  02.01.2015 - 22:57 | Son Güncelleme:

  Pekin yönetimi, yolsuzluk soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığı’nda operasyon başlattı. Bakan yardımcısı Zhang Kunsheng, “disiplini ihlal ettiği” gerekçesiyle görevden alındı.

  BAKANLIKTAN yapılan açıklamada, Zhang’ın disiplin ihlali yaptığı şüphesiyle yolsuzluk suçlaması kapsamında soruşturulduğu belirtildi. “Disiplin ihlali” yolsuzluk için kullanılan bir örtülü kavram olarak niteleniyor. Konuyla ilgili daha fazla detay verilmedi. Soruşturma kapsamında Çin Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevinden de alınan Zhang Kunsheng, bakanlık protokolü çerçevesinde en kıdemli bakan yardımcılığı görevini yürütüyordu. Zhang Dışişleri Bakanlığı bünyesinde şu ana kadar bir yolsuzluk soruşturmasında hedef alınan en yüksek mevkideki bürokrat oldu. Çin basınına göre 56 yaşındaki Zhang, protokol, Latin Amerika ve Karayip bölgelerinden sorumluydu. Shanxi eyaletinde doğan Zhang, evli ve bir çocuk babası. ABD’nin başkenti Washington D.C.’de 1998-2001 arasında görev yapan Zhang Kunsheng, Dışişleri Bakan Yardımcılığı’na 2011’de getirilmişti.

  ‘KAPLANLAR VE SİNEKLER’

  Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) liderliğini devralmasının ardından yolsuzluğa karşı mücadele programıyla partinin tetikte olmasını istemiş ve yolsuzluğu, partinin hayatta kalmasına karşı bir tehdit olarak gördüğünü söylemişti. Şi ayrıca, ‘kaplanlar’ olarak bilinen üst düzey bürokratlardan ‘sinekler’ diye bilinen alt düzey bürokratlara kadar herkesin yolsuzluktan kaçınması gerektiğini belirtmişti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı