GeriDünya Çin Dışişleri Bakanlığı: Ölenlerin çoğu Han
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin Dışişleri Bakanlığı: Ölenlerin çoğu Han

Çin Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisi yetkilileri, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de "5 Temmuz günü meydana gelen olaylarda ölenlerin çoğunluğunun Han milliyetinden olduğunu" ileri sürdü.

Basın Ofisi Müdür Yardımcısı Ma Cişeng, "olayların arkasında başında Rabia Kadir'in bulunduğu Dünya Uygur Kongresi'nin olduğuna ilişkin somut kanıtlar bulunduğunu ve zamanı gelince bunların açıklanacağını" belirtti.

Çinli yetkili, Pekin'de Müslüman nüfusu geniş olan ülkelerden gazetecilerle yaptığı sohbette, "Bölgede sorun yok demiyorum, ama bunları çözmek için çabalıyoruz" diye konuştu. Ma Cişeng, gazetecilerin bölgede ibadetin kısıtlandığına dair duyumlar aldıklarını söylemeleri üzerine, "Böyle bir şey genel politikamıza aykırı, inanç özgürlüğüne saygı gösteriyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLAR HAKKINDAKİ İDDİALAR

Öte yandan, China Daily gazetesinde Rabia Kadir'e yanlış fotoğraflarla masumları kışkırttığı suçlaması yapıldı. Gazetenin fotoğrafları karşılaştırarak yayımladığı haberinde, Rabia Kadir'in El Cezire televizyonunda gösterdiği ve Urumçi caddelerinde çekildiğini kaydettiği fotoğrafın 26 Haziranda Hubey eyaletindeki bir başka gösteride çekildiği ve Nanfang adlı haftalık derginin internet sitesinde yayımlandığı ileri sürüldü. Söz konusu gösterinin 24 yaşında bir aşçının çalıştığı otelde ölü bulunmasıyla ilgili olduğu bildirildi.

Haberde, Ankara'daki Çin Büyükelçiliği önünde Uygur göstericilerin taşıdığı, otomobillerin ve yere saçılmış ölülerin görüldüğü fotoğrafın ise 15 Mayısta Hangcou şehrinde meydana gelen bir trafik kazasına ait olduğu iddia edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle