GeriDünya Çin: Diplomatik heyetimiz Kırgızistan'da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin: Diplomatik heyetimiz Kırgızistan'da

Kırgızistan'ın güney kesimindeki Oş ilinde meydana gelen olaylar üzerine, Çin Dışişleri Bakanlığının bu ülkeye diplomatik heyet göndererek temaslarda bulunduğu bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcü Çin Gang, Pekin'deki olağan basın toplantısında, "Çin'in dostu ve komşusu" Kırgızistan'ın aynı zamanda Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi olduğuna işaret ederek, "bu nedenle bu ülkedeki gelişmeleri yakından izlediklerini" söyledi.

Çinli yetkili, Şanghay İşbirliği Örgütünün eski Genel Sekreter Yardımcısı Gao Yuşeng başkanlığındaki Çin heyetinin, 16 Haziran gününden beri Bişkek'te Kırgızistan'ın geçici yönetimi liderleri ve bakanlarının yanı sıra Rus ve Amerikalı diplomatlar ve çeşitli kesimlerin temsilcileriyle temaslarını sürdürdüğünü belirtti.

Heyetin temasları sırasında Kırgızistan'da en kısa sürede istikrar sağlanması dileğinin ifade edildiğini anlatan sözcü, Kırgızistan ile her alandaki işbirliğini yoğunlaştırmak istediklerini ve başta insani yardım malzemeleri olmak üzere mümkün olan her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle