GeriDünya Çin Devlet Başkanı Hu, G-8 zirvesi için İtalya'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin Devlet Başkanı Hu, G-8 zirvesi için İtalya'da

Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, İtalya Devlet Başkanı Giorgio Napolitano'nun daveti üzerine İtalya ziyaretine başladı.

Hu, 8-10 Temmuzda İtalya'nın L'Qquila kentinde G-8 ve gelişmekte olan 5 ülkenin liderleri arasında yapılacak diyalog toplantısına katılacak.

Şinhua ajansının haberine göre Hu Cintao, başkanlık görevine başlamasından bu yana İtalya'yı ilk defa ziyaret ediyor. İtalya, Çin'in AB'deki 5. büyük ticaret ortağı ve yatırım kaynağı konumunda.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Vu Hongbo, düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirme, ekonomik ve ticari ilişkileri güçlendirme ve kültürel temasları genişletmenin, Hu'nun ziyaretinin önemli hedefleri olduğuna işaret ederek, ziyaret sırasında 8 anlaşma imzalanacağını belirtti.

Hu'ya İtalya ziyaretinde, 200 kişilik iş adamı grubu da eşlik ediyor.

Çin Ticaret Bakanlığı Avrupa Genel Müdürü Sun Yongfu, ikili ticaretin daha dengeli hale getirilmesinin de İtalya ziyaretinin hedeflerinden biri olduğunu vurguladı.
G-8, 2003 yılında Fransa'da toplantı düzenledikten sonra her yıl Çin, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Meksika ile diyalog toplantısı düzenleyerek, "8 5" diyalog mekanizmasını oluşturdu. Bu yılki G-8 toplantısının ev sahibi İtalya'nın Başbakanı Silvio Berlusconi, toplantıya özellikle Mısır'ı da davet etti.

Diyalog toplantısının ana gündemini, insanlığın varlığını ilgilendiren küresel sorunlar, gıda güvenliği, iklim değişikliği ve enerji güvenliği oluşturuyor.

Hu, diyalog toplantısının yanı sıra Hindistan, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Meksika liderleriyle bir diğer toplantıya, Enerji Güvenliği ve İklim Değişikliği Forumu liderleri toplantısına ve ticaret ile gıda güvenliği konulu özel toplantılara da katılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle