GeriDünya Çin’de 500 bin köpek daha katledilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin’de 500 bin köpek daha katledilecek

Kuduz hastalığından üç kişi öldüğü için Yunnan bölgesinde bulunan bir kasabada 50 bin köpeğin sopalarla dövülerek öldürülmesinden sonra başka bir kentte de görülen hastalıklar yüzünden on binlerce köpek daha aynı şekilde itlaf edilecek.

Rakamın 500 bini bulabileceği söyleniyor. Yunnan bölgesinde bulunan Moudy kasabası yetkililerinin ölüm timi kurarak gerçekleştirdikleri köpek katliamının ardından ülkenin doğusunda bulunan Jining kentinde de benzer bir uygulama kararı alındı. Kentte son olarak kuduz vakalarından sekiz ayda 16 kişinin ölmesinden sonra yetkililer kuduz ölümlerinin gerçekleştiği bölgeleri içine alan beş kilometre çaplı alanda bulunan bütün köpeklerin dövülerek öldürülmesi kararını aldı. Ancak katliama ne zaman başlanacağı konusunda bir bilgi verilmedi. Edinilen bilgiye göre Jining’de yaklaşık 500 bin köpek bulunuyor. Çin’de her yıl 2000 civarında insan kuduz hastalığından hayatını kaybediyor. Ülkede bulunan köpeklerin sadece yüzde 3’ü kuduz hastalığına karşı aşılanıyor.

Köpeklerin itlaf edilmesini "tam bir delilik" olarak niteleyen İnsan ve Hayvan Çevresel Eğitim Merkezi kurucusu Zhang Luping, "Böyle bir eylem bizim ulusal imajımızı ne hallere düşürür" diye isyan etti.

Moudy kasabası yönetiminin kurduğu ölüm timi, 50 binden fazla köpeği sahiplerinin ellerinden alarak ve gözleri önünde sopalarla döverek öldürmüştü. Ayrıca köylere de giren öldürme timleri gürültü yaparak köpeklerin havlamasını sağlamış, tespit edilen köpekler yine dövülerek öldürülmüştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle