GeriDünya Çıkarmaya korkuyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çıkarmaya korkuyoruz

Her ne kadar, Kabil'i Taliban'ın elinden alan Kuzey İttifakı, ‘‘Artık kapanmak zorunda değilsiniz’’ dediyse de Afgan kadınlar bu konuda şimdilik temkinli.

AP ajansının kadın muhabiri Kathy Gannon, ‘‘Taliban'ın sizi mecbur ettiği bu örtüleri atmak istiyor musunuz?’’ diye sorduğunda bir grup kadın, ‘‘evet, evet’’ diye bağırdıysa da, kalabalığın içinden yükselen bir erkek sesi, ‘‘Hayır. Onların yiyeceğe ihtiyacı var, burkalarını çıkarmaya değil’’ deyince bütün kadınlar aniden susuverdi.

Özellikle genç kızların birçoğu vücutlarını baştan aşağı kapatan burkalardan kurtulmayı istediklerini söylüyorsa da, sokaklarda burkaların yakıldığı da görülmüyor. Kimileri Taliban'dan sonra yeni gelenlerin de kendilerini ileride aynı şekilde baskı altına alacağından korkuyor.

Kuzey İttifakı kuvvetleri başkent Kabil'e girdiğinde Taliban'ın kadınlara uyguladığı birçok zalimce yasağı kaldırmış, Afganistan radyosu haber okumaları için üç kadın spikeri işe almıştı.

Ancak, Afganistan, iktidarda kim olduğuna bağlı olmaksızın geçmişten bu yana tutucu bir topluma sahip ve sosyal baskı yine de birçok kadını çarşaflar içinde tutacaktır. Ayrıca bu sadece kadınların kendi başlarına verebileceği bir karar da değil. Babaları, kocaları ve ağabeyleri karışıyor. Kabil'li bir erkek, ‘‘Bizim geleneğimizde, öyle herkes kapalı dururken, bir kadının burkasını birden çıkarıp, atarak yüzünü göstermesi kolay değil. İstese de bunu yapamaz çünkü hafif kadın damgası yer’’ diyor.

ONLAR DA YOBAZ

AP muhabiri Kathy Gannon'un görüşebildiği birkaç kadın şöyle konuşuyor:

Şaziye: Burkalarımızı çıkarmayı istiyoruz ama henüz değil. Birazcık korkuyoruz.

Şefika: (Yüzündeki peçeyi arkaya atarak) Taliban'ın gitmesinden dolayı tabii ki mutluyuz. Bize karşı çok zalim davranıyorlardı. Ben eğitimliyim. Afganistan'ın çocuklarına bir bakın. Ne erkek, ne de kız çocuklarına eğitim veriliyor. Aslında burkamı çıkarmasam da olur. Çünkü bizim geleneğimizde açık gezmek yok.

Seher Saba (Afganistan'daki tek kadın örgütü ‘‘Devrimci Afgan Kadınları Derneği’’ RAWA üyesi): Kadın hakları bakımından Kuzey İttifakı'nın da notu pek iyi değil. Geçmişte onlar da yobaz olduklarını gösterdiler. Taliban'dan pek farkları yok. Mevcut senaryoda pek bir değişiklik beklemiyoruz. Bugün burkalarını çıkarmalara izin verdiler ama yarın onlara Taliban gibi davranabilirler. Çünkü ittifak içinde de sertlik yanlısı fraksiyonlar var. Onlardan korkuyoruz.

AP ajansının kadın muhabiri Kathy Gannon ‘‘Burka'nı çıkaracak mısın?’’ diye soruyor, 40 yaşındaki Nilüfer Parian şu yanıtı veriyor: ‘‘Burkamı çıkarmadan önce birkaç gün bekleyeceğim. Daha önce başkentte yine bir yönetim değişikliği olmuştu ve öfkeli adamlar kapanmamış kadınların üzerine kezzap atmıştı. Etrafta hala birkaç Taliban olabilir diye korkuyoruz. Ayrıca yeni yönetimin politikaları da henüz netleşmedi.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle