GeriDünya Cihad üyesi yakalandıktan 1 hafta sonra öldürüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cihad üyesi yakalandıktan 1 hafta sonra öldürüldü

Gazze Şeridi'nde İsrail için çalıştığı öne sürülen İslami Cihad militanı bir Filistinli, yakalandıktan bir hafta sonra, sorgulanması sırasında aldığı yaralar nedeniyle Gazze'de hastanede öldü.

İslami Cihad, bir hafta kadar önce, üyelerinden Fadıl Dehamşe'nin, sınırda İsrailli askerlerin giydiği üniformayı çıkardıktan sonra Gazze'ye girişi sırasında, kendisini uzun süredir gözetim altında tutan örgütün askeri kanadı El Kuds Tugaylarınca yakalandığını duyurmuş ve yakalanışı da videoya alarak, dağıtmıştı.

Videoda, Dehamşe, bir İsrail askeri jipinden indirilmesinin ardından, üzerindeki İsrail askeri üniformasını çıkarıp, sivil kıyafetlerini giydikten sonra, İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki sınırdaki çitlerden tırmanıp Gazze'ye girerken görüntülenmişti.

İslami Cihad, Gazze Şeridi'ne girdikten sonra yakaladığı Fadıl Dehamşe adlı Filistinlinin yakalanıp sorgulandığını bildirdi. İslami Cihad, sorgusunda Dehamşe'nin İsrail ordusu ile işbirliğini itiraf ettiğini, bir İsrail ajanı olduğunu, geceyi İsrail ordusunun bölgedeki üssünde geçirdiğini ve orada bir istihbarat subayı ile görüştüğünü de söylediğini belirtmişti. Dehamşe'nin, çalınmış araçların Gazze'ye kaçırılmasında çalıştığı, bu araçlardan bazılarının İsrail tarafından, "aranan" Filistinlilerin öldürülmesinde kullanıldığı da kaydedilmişti.

İslami Cihad yetkilileri, Dehamşe'nin, haziran ayı sonunda, Gazze'deki Zeytin mahallesinde patlayan bir araçta ölen, örgütün üst düzey liderlerinden Ra'ed Fanuna'nın aracına bomba yerleştirdiğinden şüphelendiklerini de kaydettiler. İsrail ordusu, aynı gün Gazze Şeridi'nde ve Gazze'nin Secaiye bölgesinde operasyon düzenlemiş ve aralarında çocuk ve sivillerin de olduğu toplam 13 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Dehamşe'nin, yakalanmasından sonra Hamas'ın özel kuvvetlerine teslim edildiği ve birkaç gün sorgulandığı, sorgusu sırasında aldığı yaralar nedeniyle da Şifa hastanesine götürüldüğü bildirilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle