Dünya Haberleri

  CIA'nın matkaplı sorgusu

  Hürriyet Haber
  25.08.2009 - 00:06 | Son Güncelleme:

  CIA ile ilgili skandallara bir yenisi eklendi. Bu kez CIA'nın kibarca "sorgulama teknikleri" dediği işkence yöntemlerinnden biri daha deşifre edildi. CIA ajanlarının, bir El Kaide üyesini konuşturmak için matkap kullandığı belirtildi.

  ABD'nin saygın gazetelerinden Washington Post'un haberine göre, 2000 yılında Yemen'de Amerikan gemisi USS Cole'ye karşı girişilen kanlı saldırının bir numaralı sanığı olarak yakalanan Suudi vatandaşı Abdürrahim El Nasıri'yi konuşturmak için ajanlar sorgu sırasında matkap ve tabancaya "müracaat etti."

  YAPMADIKLARINI BIRAKMAMIŞLAR

  Gazeteye göre, 2002 Kasımı'nda ele geçirilen Nasıri, dört yıl CIA'nın gizli cezaevlerinden birinde tutulduktan sonra Guantanamo'ya sevk edildi. Nasıri'ye sorgular sırasında "suda boğma" yöntemi de uygulandı.

  2004 yılında kaleme alınan bir istihbarat raporuna dayandığını belirten gazetenin haberine göre, ajanlar Nasıri'ye tabanca gösterip veya vücuduna çalışan matkap yaklaştırıp işbirliği yapmasını istediler, aksi halde kendisini öldürecek veya yaralayacaklarını söylediler.

  Gazete, işkenceyle ilgili federal yasanın ölüm tehdidini yasakladığını hatırlattı.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı