GeriDünya CIA'den Moskova'ya şaşırtan ziyaret
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CIA'den Moskova'ya şaşırtan ziyaret

CIA'den Moskova'ya şaşırtan ziyaret

CIA Başkanı John Brennan'ın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kaderinin belirlenmesi için Mart ayı başında Rus meslektaşlarıyla Moskova’da görüştüğü ortaya çıktı.

CIA Başkanı Brennan'ın, Esad’ın gidişini görüşmek için Moskova’ya geldiği belirtildi.

Brennan’ın yaklaşık 20 gün önce Rusya’ya geldiğini ilk önce Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Siromolotov duyurdu. CIA Başkanı Brennan’ın gerçekten Moskova’yı ziyaret ettiğini söyleyen Rus yetkili, “CIA Başkanı ziyaretini abartmamak gerek. ABD istihbarat servisiyle Rusya’nın Suriye’deki kuvvetlerini geri çekme kararı alması arasında da herhangi bir bağlantı yok” dedi.

Rus tarafının bu kısa açıklamasından birkaç saat sonra ABD Moskova Büyükelçiliği basın sözcüsü William Stevens ilginç bir detayı duyurdu. Brennan’ın Mart başında gerçekten Moskova’ya geldiğini doğrulayan Stevens, “Rus tarafıyla temaslar sırasında Suriye yönetimiyle ilgili detaylar ele alındı. Suriye’de siyasi yapının dönüşümü başarısı için Beşar Esad’ın görevinden ayrılması konusu ele alındı” açıklamasını yaptı.

CIA Başkanının Mart başında Moskova’yı gizlice ziyaret ettiği ortaya çıkmasıyla Rusya’nın üst siyasi yönetimi Brennan ile herhangi temasın gerçekleşmediğini ilan etti. Putin’in basın danışmanı Dmitriy Peskov, “CIA Başkanı Moskova’ya gelmiş olsa bile Kremlin Sarayıyla teması olmadı” dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise “Herhalde Rusya’daki meslektaşlarıyla görüşmüştür” demeyi tercih etti.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle