Dünya Haberleri

DÜNYA

  CIA: Türkiye'nin AB yolu uzun

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik yolunun ‘‘uzun ve zor’’ olacağını bildirdi.

  CIA'ya bağlı Ulusal İstihbarat Konseyi'nin ‘‘Küresel Trandler 2015’’ raporunda, Türkiye'nin gelecek dönemde içte ve jeopolitik olarak çizeceği yönün bölge, ABD ve Batı'nın çıkarları üzerinde çok önemli etkisi olacağı ifade edildi. Değişen siyasi dinamikler, kimlik, etnisite ve din ile devlet arasındaki ilişkilere yönelik tartışmaların ve sivil toplumun rolünün Türkiye'de iç gündemi belirleyeceği kaydedildi.

  Raporda, ‘‘Türkiye'nin AB'ye tam üyelik yolu uzun ve zor olacak. AB, Türkiye'nin üyeliğini sadece ekonomik performansa göre değil, bu kapsamlı gündemini nasıl bir başarıyla çözdüğüne göre değerlendirecek. Türkiye'nin başarısının bir bölümü Türk özel sektörünün reformcu ve AB'ye tam üyelik çabalarına da bağlı olacak’’ denildi.

  NATO'nun Güney Avrupa ve Balkanlar'da daha aktif olmasının Türkiye ile Batı arasındaki bağları artıracağı belirtilen raporda, tarihi ve stratejik konumu gereği, Türkiye'nin komşularını dikkatle izlemeyi sürdüreceği kaydedildi.

  Türkiye, İsrail ve Hindistan'ın yakınlaşacağı beklentisi dile getirilen raporda, İran ve Irak'ın kıtalararası kitle imha silahları üretme başarısını gösterebileceği öne sürüldü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı