GeriDünya CIA "suikast şirketi" tutmuş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  25
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CIA "suikast şirketi" tutmuş

CIA "suikast şirketi" tutmuş

Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü'nün (CIA), 2004 yılında, El Kaide'nin üst düzey komutanlarını öldürmek için, o dönemde Irak'taki ABD Dışişleri Bakanlığı görevlilerinin korunmasına yardım eden güvenlik danışma şirketi Blackwater USA firmasından adam tuttuğu öne sürüldü.

Iraklıları'ın en nefret ettikleri isim: Blackwater

Adı açıklanmayan bir yetkili, gizli program kapsamında tutulan kişilerin aktif durumda olmadığını, uygulamanın yıllar önce sona erdirildiğini bildirdi.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'ın internet sitesinde dün ilk kez bu programdan bahseden bir rapor yayımlandı.

Resmi bir kontrat yok, kişisel anlaşmalar var

Adı açıklanmayan eski ve yeni hükümet yetkililerine dayandırılarak hazırlanan raporda, CIA'in Blackwater şirketi ile resmi bir kontrat imzalamadığı, ancak üst düzey yöneticilerle kişisel anlaşmalar yapıldığı belirtilen ve Blackwater şirketinin yöneticilerinin programın planlanması, eğitim ve denetleme süreçlerine yardımcı olduğu belirtildi.

Kongrenin istihbarat komiteleri programla ilgili bilgilendirildi

Yetkililer, tam olarak hiçbir zaman faaliyete geçmeyen program dahilinde yakalanan ya da öldürülen terör zanlısı olmadığını kaydetti.
Dönemin CIA Başkanı George Tenet tarafından sonlandırılan programın, halefi Porter Goss tarafından yeniden başlatıldığı, ardından mevcut CIA Başkanı Leon Panetta'nın haziran ayında “başarısız olduğu gerekçesiyle” programı nihayete erdirdiği ve ertesi gün, Kongrenin istihbarat komitelerini programla ilgili acil olarak bilgilendirdiği belirtildi.

"Öldürme yetkisi” bulunan bir program

Panetta'nın Kongreyi acilen bilgilendirme sebebinin, CIA'in taşeron firma kullanması olduğunu belirten yetkililer, içinde “öldürme yetkisi” bulunan bir programa yabancıları dahil etmenin gizli operasyonların açıklanabilirliği konusunda ciddi kaygıları beraberinde getirdiğini ve Kongre İstihbarat Komitesinin geçen ay konuyla ilgili bir inceleme başlattığını bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle