Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Churchill dürüst bir devlet adamı değildi’

  İHA
  10.01.2018 - 09:58 | Son Güncelleme:

  Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çukurova Kitap Fuarı’nda ‘Atatürk ve Cumhuriyet’ konulu konferans verdi. Cumhuriyetin en demokratik rejim olmadığını belirten Ortaylı, ünlü İngiliz devlet adamı Winston Churchill’i de sert sözlerle eleştirdi.

  CUMHURİYET rejiminin en demokratik rejim olmadığını, böyle bir şeye inanmamak gerektiğini belirten İlber Ortaylı, “Cumhuriyet rejimi, en demokratik rejimi getirmiyor. Kan dökerek, giyotinle kafalar kesen Fransa, iki asırlık imtihanını İngiltere gibi bir monarşinin önünde insan hakları ve demokrasi açısından iyi veremedi” dedi.

  Balkan muharebesinde kimsenin Türkiye’yi müttefik olarak istemediğini dile getiren Ortaylı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  “Çünkü biz Rusya’dan çekiniyoruz. Rusların gözü hala boğazlarda ve İngiltere, Almanya’ya karşı insan deposu savaşçı bir toplum olarak Türk ordusuna hiç iltifat etmedi. Donanmamıza ısmarladığımız gemileri vermedikleri gibi parasına da yattı o Churcill denen ahlaksız. Türkiye’de bunu unuturlar Churchill’de Churchill diye. Churchill üçkağıtçı bir kere. Dürüst bir devlet adamı değil. Ismarladığımız gemilerin üzerine yatıyor onu anladık. Peki, paraya niye yatıyorsun? Bu fevkalade büyük bir ahlaksızlıktır. Churchill büyük bir devlet adamıydı sahtekarlık büyüklüğe giriyorsa tamam. Fevkalade kötü bir herif.”

  ‘Churchill dürüst bir devlet adamı değildi’

  ‘CEHALETE TOLERANS GÖSTERİLMEZ’
  Ortaylı, Türklerin bir şey bilmeden her modayı takip ettiklerini bunun dışarıda da öyle olduğunu belirterek, “Aptalın biri insan bir şeyi söylerken bir biyografi okur bakar. Bunu o insanın yapmadığı gibi Türkiye’de de yapmayanlar var. Bu fikir hürriyeti, yorum hürriyeti başka bir şeydir cehalet ayrı bir şeydir. Cehalete tolerans gösterilmez. Derhal böylelerinin haddi bildirilmelidir. İleride gidin Avrupa’da Amerika’da eğitim görürken böyle salak laflar etmeye cüret edin bakim size nasıl davranırlar görürsünüz. Sopa yemekten beter olursunuz. Ve maalesef birçok Türk çocuğunun böyle olduğunu gördüm” diye konuştu.
  Bu arada Ortaylı’yı dinlemeye gelen öğrenciler izdihama neden oldu. Salon tamamen dolunca yer bulamayan dinleyiciler, ayakta veya yere oturarak Ortaylı’yı takip etti.

  ‘Churchill dürüst bir devlet adamı değildi’

  ‘Churchill dürüst bir devlet adamı değildi’

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı