GeriDünya CHP’li Tanal: İstihbarat birimlerinde çalışanların sorumluluğu yok mudur?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP’li Tanal: İstihbarat birimlerinde çalışanların sorumluluğu yok mudur?

CHP’li Mahmut Tanal; ABD, Almanya ve İngiltere’nin Türkiye’yi dinlediği iddialarını Meclis gündemine taşıyarak, ”Bu konuda istihbarat birimlerinde çalışanların ve diğer kamu görevlilerin sorumluluğu yok mudur? Sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılması planlanmakta mıdır?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesinde Türkiye’nin ABD, Almanya ve İngiltere tarafından dinlendiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Tanal, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şunları sordu:

1-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) esi çalışanı Edward Snowden’ın ifşa ettiği 2007 yılına ait NSA belgelerinde ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’in Türkiye’yi, Washington’daki Türk Büyükelçiliği’ni ve New York’ta bulunan BM nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’ni dinlediği iddiaları doğru mudur?

2-İngiltere’nin ise ülkemizin özellikle "enerji sektörüne ilişkin yasa dışı dinlemeler yaptığı iddiaları doğru mudur?

3-Almanya’dan sonra ABD ve İngiltere’nin yasadışı yollarla Türkiye’ye ait önemli bilgileri edinmesi konusunda ne tür önlemler alınması planlanmaktadır? Bugüne kadar alınan önlemler neden başarısız olmuştur? Bugüne kadar herhangi bir önlem alınmakta mıdır?

4-Bu konuda istihbarat birimlerinde çalışanların ve diğer kamu görevlilerin sorumluluğu yok mudur? Sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılması planlanmakta mıdır? Bugüne kadar sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılmayarak başka ülkelerin yasadışı yollarla ülkemizi dinlemesi karşısında neden yeterli önlemler alınmamıştır?

5-Türkiye’nin diğer ülkeler tarafından dinlenmesinin ve bu konudaki güvenlik zafiyetinin bu kadar kolay olma sebepleri nelerdir?


Yorumları Göster
Yorumları Gizle