GeriDünya Chirac'ın Partisi bayrak açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Chirac'ın Partisi bayrak açtı

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'ın partisi UMP milletvekilleri, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı savaş açtı. Türkiye'ye "imtiyazlı ortaklık" verilmesini istedi.

Le Monde gazetesi aralarında eski Türkiye Rapörtörü Alain Lamassoure'nin de bulunduğu Türkiye karşıtı UMP milletvekillerinin Fransız kamuoyunun Türkiye'nin katılımına karşı olduklarını gördüklerini, UMP'nin de AP seçimlerinde bu "hassas" konuda sessiz kalarak meydanı aşırı sağ Ulusal Cephe'ye bırakmaktan kaygılandığını yazdı.

Fransa'da iktidardaki Halk Hareketi İçin Birlik (UMP) partisinin milletvekilleri, Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkarak, Türkiye'ye "imtiyazlı ortaklık" verilmesini istedi. UMP milletvekillerinin tutumunu değerlendiren Le Monde gazetesi ise "UMP, Türkiye'nin AB'ye katılımına karşı savaş açtı" ifadesini kullandı.

Prestijli Fransız gazetesi Le Monde, aralarında eski Türkiye Rapörtörü Alain Lamassoure'nin de bulunduğu, Avrupa Parlamentosu üyesi UMP milletvekillerinin, AP'de Türkiye'nin üyeliğine karşı olduklarını açıklayarak sürpriz yaptıklarını yazdı.

MEYDANI ULUSAL CEPHE'YE BIRAKMAK İSTEMİYORLAR

Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın partisi UMP milletvekillerinin, Türkiye'nin üyeliği karşıtı görüşünün, haziran ayında yapılacak olan AP seçimlerinin hazırlıkları sırasında parti yönetimince benimseneceğini de öne sürdüklerini kaydeden gazete, Alain Juppe'nin başkanlık ettiği UMP'nin seçimlerde Türkiye'nin üyeliği gibi "hassas" bir konuda  sessiz kalarak meydana aşırı sağ Ulusal Cephe'ye bırakmaktan kaygılandığı yorumunu yaptı.

UMP milletvekillerinin, Fransız kamuoyunun Türkiye'nin üyeliğine karşı çıktığını gördüklerini, Fransız kamuoyunun, Türkiye'yi aday ilan eden AB Devlet ve Hükümet Başkanlarının kararıyla mutabık olmağını söylediklerine dikkat çeken gazete, Türkiye'nin üyeliğinin Avrupa'nın sağ bünyesinde çok tartışmalara yol açtığını hatırlattı.

Monde, Avrupa Halk Partisi'nin kimi üyelerinin ise, Türkiye'nin AB'ye girmesi olasılığını göz önünde tutarak AKP'yi almaktan yana olduklarını, bazılarının da teröristlerin tehditlerini dikkake alarak köktendinciliğe kaymamasını önlemek için Türkiye'nin AB'ye almak gerektiğini düşündüklerini belirtti.

Buna karşın, Fransa eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard D'Estaing ve Fransız merkez sağcıların ise, Türkiye'nin Avrupa coğrafyasının bir parçası olmadığını öne sürdüklerini anımsatan gazetedeki yazıda, şöyle denildi:

"UMP üyeleri ise çekincelerini dile getiriyorlar. Sayın Lamassoure de 'evliklik için iki kişi gerekir' diyor ve Türklere 'en kısa süre içinde gerçeğin söylenmesi gereği'nde israr ediyor, özellikle Kıbrıs'ın birleşmesine ilişkin referandum öncesi." Buna karşın gazete, Avrupa Parlamentosu'nda, Türkiye'ye "imtiyazlı ortaklık" verilmesini öngören bir karar tasarısının 105 oya karşı 212 oy ile reddedildiğine dikkat çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle