GeriDünya Chirac, Titov uzay kontrol merkezini gezdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Chirac, Titov uzay kontrol merkezini gezdi

Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü ve Titov uzay kontrol merkezini gezen ilk batılı lider oldu.

Sıkı güvenlik önlemleri altında faaliyette bulunan Titov uzay kontrol merkezi, Rusya'nın askeri uyduları dahil bütün uydularının kontrol noktasını oluşturuyor. Merkezde ayrıca Rusya'nın kıtalararası balistik füzelerin fırlatılmasını da kapsıyor ve erken uyarı sistemleri için uyduların kullanılmasını geliştirecek bir plan üzerinde çalışılıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı'na merkezi gezdiren Putin, Chirac'ı merkeze davet etme kararını, ülkesinin güvenlik konularındaki şeffaflığını vurgulamak nedeniyle aldığını söyledi.

Putin, ''Güvenliğimizi güvence altına alma çabalarımız saldırgan değil ve kimseyi hedef almıyor'' dedi.

Rus haber ajansları da Putin'in, Rusya'nın geniş uzay araştırma potansiyelini vurgulamasında ticari bir arzu olduğunu duyurdu. Rusya'nın uzay programı, Avrupa Uzay Ajansı (AUA) ile son yıllarda yakın çalışmalarda bulunuyor.
   
TERÖRİZME KARŞI MÜCADELE
   
İnterfaks'ın haberine göre Chirac ve Putin'in daha sonra baş başa yaptıkları görüşmenin ana gündem maddesini terörizme karşı mücadele oluşturdu. Putin, terörizmden kurtulmak için ortak bir sistemin geliştirilmesi yönünde uluslararası kamuoyuna çağrıda bulundu.

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in ziyaretinden 1 gün sonra Rusya'ya gelen Chirac ise ''terörizmin geliştiği toprağı temizlemek için çaba gösterilmesi çağrısında bulunarak, ''Bu toprak, çözülmeyen çatışmaları, sefaleti, kıtlığı, yoksulluğu içeriyor'' dedi.

Chirac ise görüşmede, Rusya ve AB arasındaki ilişkileri ülkesinin gerekli bir unsur olarak gördüğünü belirterek, ''Rusya için gerekli Avrupa için gerekli ve daha önemlisi, yarının dünyasının dengesi ve istikrarı için gerekli'' dedi.

Chirac ayrıca Putin'in II. Dünya Savaşı'nda müttefik kuvvetlerin düzenlediği ''Normandiya Çıkarması''nın 60. yıldönümü nedeniyle Fransa'da yapılacak kutlamalara katılacağı bildirdi.

İki liderin görüşmesindeki diğer gündem maddelerini de Irak'taki durum, Ortadoğu ve Kosova'da devam eden şiddet ve 8 eski Sovyet ülkesinin üyeliği ile ilgili AB'nin genişlemesi konuları oluşturdu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle