GeriDünya Chirac, komisyonları AFP muhabiriyle yemiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Chirac, komisyonları AFP muhabiriyle yemiş

Özel gezilerini Paris belediye başkanıyken aldığı rüşvetlerle finanse etmekle suçlanan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın, 181 bin frankı (32 milyar lira), Fransız haber ajansı AFP'nin belediye muhabiri olan Elisabeth Friederich ile yediği iddia ediliyor.

Yolsuzluk skandalıyla ilgili bir rapor hazırlayan savcılar, Chirac'ın Paris Belediye Başkanı olduğu 1992 - 1995 yılları arasında Roma, Tunus ve Mauritus'a yaptığı yolculuklarda, Elisabeth Friederich'in masraflarını da karşıladığını kaydettiler.

Friederich'in, Chirac'ın ‘‘uzatmalı metresi’’ olduğu ileri sürülüyor. Genellikle politikacıların özel yaşamlarına saygılı olan Fransız gazeteleri, Chirac'ın Friederich'le olası ilişkisine değinmekten kaçındılar. Ancak, Cumhurbaşkanı'nın karısı Bernadette ile, yaşamlarının uzun bir bölümünde ayrı yaşadıkları gerçeği Friederich'in bir ‘‘kadın arkadaş’’tan öte olması ihtimalini artırıyor.

Friederich, Chirac ile gezilerini ‘‘iş gezisi’’ olarak tanımlıyor. Bu durumda da gezilerin masraflarını neden AFP'nin değil de Chirac'ın karşıladığı sorusu cevapsız kalıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle