Dünya Haberleri

DÜNYA

  Chavez Kolombiya'dan otomobil ithalatını yasakladı

  Hürriyet Haber
  06.08.2009 - 15:30 | Son Güncelleme:

  Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Kolombiya'dan otomobil ithalatını yasakladı.

  Chavez basına yaptığı açıklamada, gıda maddeleri başta olmak üzere Kolombiya'dan diğer malların ithalatını da yasaklayabileceğini ve ülkesinin Kolombiya yerine Arjantin ve Brezilya gibi ülkelere yöneleceğini söyledi.

  Chavez, "Kolombiya'dan artık araç almayacağız, satın almayı planladığımız 10 bin arabadan da vazgeçtik, Kolombiyalı işçiler için üzgünüm" dedi.

  Gözlemciler, Chavez'in ithalat yasağının, Kolombiya'nın topraklarında ABD askeri varlığını artırmaya yönelik girişiminin iki ülke arasında yarattığı gerilimin tırmandığının göstergesi olduğunu belirttiler.

  Chavez, dünkü açıklamasında, Kolombiya'da faaliyet gösteren Marksist örgüt FARC'ın bir kampında ele geçirilen İsveç yapımı silahlarla ilgili olarak da bu silahların 1995'de Venezuela ordusundan çalındığını kaydetmişti.

  Chavez, silahların 1995'de bir deniz üssünden çalındığını söylemiş, Kolombiya sınırındaki üsteki hırsızlık olayıyla ilgili tutanağı da basına göstermişti.

  Bu silahlar, iki ülke arasında sorun yaratmış, Kolombiya yönetimi, FARC'ın 80'li yıllarda imal edilmiş bu silahları Venezuela'dan temin ettiği suçlamasında bulunmuştu.

  Chavez, ayrıca Kolombiya'nın bu iddiaları, dikkatleri ABD ile Kolombiya arasında müzakere edilen askeri anlaşmadan başka yöne çekmek için ortaya attığını söylemişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı